Reklama

Miasta, które chcą być kojarzone ze ślimakiem - wysoka jakość życia, a jakie ceny mieszkań?

Są na świecie ośrodki miejskie, które za główny cel postawiły sobie wysoką jakość życia mieszkańców. Przeciwstawiają się tym samym agresywnemu rozwojowi największych aglomeracji, który okupiony jest wieloma negatywnymi skutkami dla ich mieszkańców takimi jak wszechobecny pośpiech, hałas, ścisk, zanieczyszczone środowisko, itd. Idea ta stała się podwaliną zawiązanego we Włoszech w 1999 r. ruchu Cittaslow. Od 2004 r. znany jest on także w Polsce. Z czym wiąże się przynależność miasta do sieci Cittaslow i które rodzime ośrodki już się na to zdecydowały? Sprawdzimy też czy filozofia spokojnego życia przekłada się na wysokie ceny mieszkań.

Symbolem międzynarodowej sieci miast dobrego życia Cittaslow jest ślimak. Charakteryzująca go powolność nie ma być jednak cechą wskazującą na niechęć do jakichkolwiek zmian. Powinny one jednak być ukierunkowane na poprawę jakości życia mieszkańców i odwiedzających go gości. Nie każde miasto może dołączyć do sieci. Konieczne jest spełnienie wielu restrykcyjnych kryteriów, które są następnie wnikliwie weryfikowane przez komisję nadzorującą przystąpienie miasta do tego elitarnego grona. W dużym stopniu dotyczą one infrastruktury miejskiej, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Istotne jest również zagospodarowanie terenów zielonych, czy też dostępność ścieżek rowerowych.

Reklama

Aktualnie na liście Międzynarodowej Sieci Cittaslow znajduje się 176 miast reprezentujących 27 krajów z całego świata. Najbardziej liczebną grupę stanowią ośrodki włoskie, ale znaleźć wśród nich można także przedstawiciela Chin, czy miasta z Australii. W Polsce idea "slow city" jest wyjątkowo żywa w województwie warmińsko-mazurskim. Do sieci należą tutaj Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Reszel, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawa, Ryn oraz Olsztynek. Dodatkowo Barczewo oraz Dobre Miasto zostały już przyjęte w poczet Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow i będą oczekiwać na wręczenie certyfikatów od przedstawicieli centrali we Włoszech. Rodzynkiem w gronie "powolnych miast" jest przedstawiciel województwa wielkopolskiego, którym jest Murowana Goślina.

Sama idea Cittaslow ukierunkowana jest na małe i średnie miasta wobec czego ich skala wyklucza bogatą ofertę mieszkaniową dostępną dla ewentualnych zainteresowanych. Jak się okazuje, liczba mieszkań oferowanych na portalu otodom.pl w większości z nich ogranicza się do kilku bądź kilkunastu. Dla osób zamierzających chłonąć ich spokojną atmosferę i korzystać z okolicznych atrakcji turystycznych lepszym rozwiązaniem może okazać się poszukiwanie lub wybudowanie domu w bezpośrednio sąsiadujących z nimi miejscowościami. Jedynie w czterech miastach wielkość oferty umożliwia ich zbiorczą analizę. Są to: Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Murowana Goślina i Olsztynek. Analiza ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych na portalu otodom.pl pokazuje, że najwięcej mieszkań znaleźć można w jedynym mieście spoza woj. warmińsko-mazurskiego, czyli w Murowanej Goślinie. Również tutaj ceny są najwyższe, gdyż należy liczyć się z przeciętnym wydatkiem w wysokości sięgającym blisko 4 tys. zł/mkw. W "powolnych miastach" położonych na terenie woj. warmińsko- mazurskiego zakup mieszkania będzie wiązał się z już znacznie niższym wydatkiem. Średnie ceny kształtują się tam bowiem od nieco powyżej 2,5 tys. zł/mkw. w Lidzbarku Warmińskim do niemal 3 tys. zł/mkw. w Olsztynku

Jak pokazują powyższe przykłady jeśli ktoś jest zmęczony wielkomiejskim zgiełkiem i poszukuje miejsca do spokojnego życia nie musi obawiać się wysokich cen nieruchomości. Jeśli osoba taka dysponuje własnym lokalem w jednym z największych polskich miast to jego sprzedaż lub wynajęcie pozwoli na bezproblemowe zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w jednym z miast krzewiących założenia ruchu Cittaslow.

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl

Dowiedz się więcej na temat: miast | ze | życia | w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »