Mieszkania dwupoziomowe - podręcznik użytkownika
Mieszkania dwupoziomowe jednakże też się zdarzają. Najczęściej mieszczą się w apartamentowcach i należą do miłośników luksusu i dużych przestrzeni, często także ładnych widoków.
Zazwyczaj, kiedy myślimy o mieszkaniu, wyobrażamy je sobie jako rozplanowane na jednym poziomie. "Dwupoziomowość" kojarzy nam się raczej z domami, tymi stojącymi swobodnie lub w szeregu.
Mieszkania dwupoziomowe lubią mieścić się na dwóch ostatnich piętrach budynków. Wtedy łatwiej jest projektantom urozmaicić takie mieszkanie o taras widokowy. Drugie rozwiązanie, także często spotykane, to sytuowanie tego rodzaju mieszkań na parterze, tak, aby właściciel mógł korzystać z ogródka.
Zdarzają się oczywiście mieszkania dwupoziomowe położone w środkowych kondygnacjach, jednak ma to miejsce zdecydowanie rzadziej i bywa raczej efektem przeróbek budowlanych niż pierwotnym zamysłem projektanta. Lokale dwupoziomowe to także częste rozwiązanie w przypadku zabudowy szeregowej albo niskich, dwukondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Charakter takich budynków sprawia, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie tam lokali dwupoziomowych niż sytuowanie na parterze jednego lokatora, zaś na piętrze innego.
Dobrze jest, kiedy dwupoziomowe mieszkanie mieści się na powierzchni co najmniej 80 mkw. Najczęściej tak się właśnie dzieje. Ten wymóg powierzchniowy bierze się z faktu, że mieszkanie dwupoziomowe per se jest najczęściej towarem luksusowym, a nie wypada ścieśniać towaru luksusowego na skromnej przestrzeni i dodatkowo na siłę umieszczać go na dwóch kondygnacjach.
Zauważmy poza tym, że istotnym i wręcz nieodzownym elementem takiego mieszkania będą schody, które muszą zabrać należną im część przestrzeni oraz - a nawet: przede wszystkim, spełniać swoją funkcję łącznika między poziomami. Aby schody dobrze komponowały się z wnętrzem i były funkcjonalne, powierzchnia mieszkania dwupoziomowego musi być wystarczająco duża.
W przypadku mieszkań dwupoziomowych mieszczących się na najwyższych piętrach budynku bardzo ważne jest odpowiednie zaizolowanie cieplne dachu i całego budynku, a także należycie zaprojektowany system grzewczy.
Ma to znaczenie o tyle, że w lokalu dwupoziomowym doświadczamy faktu, że ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze, zimniejsze zaś pozostaje na dole. Oznacza to, że w przypadku znacznego, dodatkowego dogrzewania mieszkania przez połać dachu, będziemy przebywali w strefie bardzo gorącej na piętrze oraz zimnej na dole. W przypadku mieszkania usytuowanego na najwyższych piętrach dysproporcja ta może mieć spore znaczenie i istotnie wpływać na komfort mieszkania.
Jak wspomniano na początku, lokale dwupoziomowe mieszczą się często w nowoczesnych apartamentowcach, ale zdarzają się także na przykład w kamienicach. Ich wielką zaletą jest, oprócz już wymienionych, możliwość podzielenia przestrzeni na tę prywatną, mieszczącą się na górze, i tę, którą możemy dzielić z innymi domownikami i gośćmi, a która znajduje się na niższej kondygnacji. Dobrze zaaranżowana przestrzeń wspólna oraz sprytne wykorzystanie powierzchni pod schodami prowadzącymi na wyższą kondygnację mogą uczynić z mieszkania w takim dwupoziomowym lokalu prawdziwą przyjemność, równą tej, jaką dane jest odczuwać, mieszkając w domu jednorodzinnym. Jest jednak wiele tematów, jakimi w przypadku mieszkania nie musimy zaprzątać sobie głowy, podczas kiedy dom wolnostojący wymagałby od nas zajęcia się nimi osobiście.
Mowa tu chociażby o kwestiach administracyjnych, organizowaniu bieżących napraw, odśnieżaniu chodnika zimą czy planowaniu remontów elewacji. Te zagadnienia, które, w wypadku zamieszkania w domu jednorodzinnym, są praktycznie wyłącznie w naszej - jako właścicieli lub najemców - gestii, w przypadku mieszkania o cechach domu rozdzielone zostają pomiędzy wszystkich lokatorów lub też pozostawione administratorowi budynku.
Mieszkanie dwupoziomowe to dobre rozwiązanie na przykład dla rodziny z dziećmi. - twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. - Daje ono możliwość większej akustycznej izolacji. To, co dzieje się na dolnej kondygnacji, jest dużo słabiej słyszalne na górnej. Mieszkania jednopoziomowe nie dają aż takich możliwości pod tym względem. Natomiast największą wadą takich lokali wydaje się być ich nieodpowiedniość dla osób niepełnosprawnych czy rodzin z bardzo małymi dziećmi, głównie ze względu na schody.
Mieszkania dwupoziomowe mają swoich zwolenników oraz przeciwników, tak jak praktycznie każdy rodzaj nieruchomości mieszkalnych. Ważne jest, jak w przypadku każdego poważnego zakupu, aby kupujący dokonał dokładnej, rzetelnej analizy rzeczywistych potrzeb i możliwości.
To pozwoli uniknąć rozczarowań i jednocześnie łatwiej pogodzić się z ewentualnymi niedogodnościami, gdyby takie miały się pojawić w toku użytkowania nieruchomości. Jest to jednak ciekawe rozwiązanie, dające możliwość komfortowego mieszkania i oryginalnej aranżacji, a jednocześnie nie tak wymagające i angażujące czasowo jak budowa i następnie utrzymanie własnego domu jednorodzinnego.
Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.