Mieszkania w dużych miastach. Czterocyfrowa cena za metr coraz rzadsza

Średnia cena 1 mkw. nowego lokalu z Krakowa jest już dość zbliżona do wyniku dotyczącego Warszawy. Eksperci RynekPierwotny.pl specjalnie dla Interii sprawdzają, jak sytuacja wygląda w skali warszawskich i krakowskich dzielnic.

Najnowsze dostępne dane portalu RynekPierwotny.pl z panelu analitycznego BIG DATA wskazują, że pod koniec listopada 2021 r. deweloperzy przeciętnie wyceniali 1 mkw. warszawskiego lokalu na 12 004 zł. Porównywalny wynik z Krakowa wynosił 11 036 zł/mkw. i również był wyższy niż miesiąc wcześniej. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców lokali, ciekawsze mogą być jednak dane dotyczące przeciętnych cen metrażu na terenie poszczególnych dzielnic Warszawy i Krakowa. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przygotowali zatem ciekawą analizę, która zawiera mapy oraz dokładne dane cenowe. Wspomniane informacje pochodzą z największej w Polsce bazy ofert nowych mieszkań

Reklama

Dużo oraz dość tanio buduje się na Białym Prądniku

Analitycy RynekPierwotny.pl już wcześniej zwracali uwagę, że faktyczna cenowa różnica pomiędzy rynkiem pierwotnym z Warszawy i Krakowa okazuje się mniejsza niż można by sądzić. Pewne znaczenie ma fakt, że w stolicy bardziej rozbudowany jest segment najdroższych lokali. Z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, takie mieszkania o cenach mocno wpływających na warszawską średnią stanowią jednak co najwyżej ciekawostkę. Warto sprawdzić, jak pod koniec listopada 2021 r. wyglądała sytuacja dotycząca bardziej przystępnych cenowo mieszkań deweloperskich.

Poniższe mapy potwierdzają, że skala różnic cenowych pomiędzy dwoma największymi rynkami deweloperskimi w Polsce (warszawskim i krakowskim) nie jest duża. Warto odnotować, że w żadnym z porównywanych miast praktycznie nie znajdziemy już nowych lokali z ceną mniejszą niż 7000 zł/mkw. W przypadku Krakowa, minimum wyznaczają odległe Wzgórza Krzesławickie ze średnią ceną lokali od dewelopera na poziomie 7 286 zł/mkw. Na tym obszarze podaż "M" jest jednak bardzo mała (poniżej 50 mieszkań). Dopiero takie dzielnice jak Dębniki (średnia cena: 9 108 zł/mkw.), Mistrzejowice (9 486 zł/mkw.) oraz Prądnik Biały (9 504 zł/mkw.) zapewniają większy wybór nowych lokali. Prądnik Biały to dzielnica z drugą największą podażą mieszkań deweloperskich w Krakowie.

Trzeba nadmienić, że krakowscy deweloperzy aktualnie nie są zainteresowani Swoszowicami oraz Nową Hutą. To dzielnice, gdzie potencjalnie można by wybudować lokale z najniższej półki cenowej. Są też pocieszające wieści dla większości klientów krakowskich firm deweloperskich. Dane z panelu BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że stosunkowo tanio wciąż można kupić krakowskie nowe "M" z Podgórza Duchackiego (10 206 zł/mkw.) oraz Bieżanowa - Prokocimia (10 314 zł/mkw.).  

W stolicy łatwiej znajdziemy "M" do 9000 zł/mkw.?

Wbrew pozorom, w Warszawie niekiedy łatwiej jest znaleźć nowe mieszkanie z ceną do 9 000 zł/mkw. Klienci firm deweloperskich mają bowiem do wyboru np. Białołękę z podażą regularnie przekraczającą 2000 - 2500 lokali i średnią ceną na poziomie około 9 000 zł/mkw. Jeszcze tańszy jest Wawer, który pod względem podaży mieszkań wyprzedza m.in. krakowskie Dębniki i Mistrzejowice. Od pewnego czasu stołeczni deweloperzy coraz śmielej inwestują na terenie Ursusa. Ten obszar pod względem podaży goni Białołękę, ale jest od niej droższy. Na terenie wspomnianego Ursusa, średnia cena 1 mkw. pod koniec listopada 2021 r. wyniosła 10 003 zł. To stosunkowo niewiele, jak na obecne warszawskie realia, choć trzeba pamiętać, że tyle (ok. 10 000 zł/mkw.) dwa lata temu wynosiła średnia cena nowych lokali ze stolicy.


Czterocyfrowa cena za 1 mkw. jest coraz rzadsza

W przypadku obydwu największych polskich miast, czterocyfrowa cena 1 mkw. nowych mieszkań stanowi coraz rzadsze zjawisko. Podobna sytuacja dotyczy również rynku wtórnego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że zarówno Warszawa, jak i Kraków od lat wyróżnia się w Polsce niewielką różnicą cenową pomiędzy ofertą nowych i używanych "M".  Warto zatem przyjrzeć się rynkowi warszawskich i krakowskich lokali deweloperskich ze średniej półki cenowej.

Pod pojęciem "średniej półki cenowej" zarówno w Warszawie, jak i Krakowie rozumiemy mieszkania kosztujące około 11 000 zł/mkw. - 12 000 zł/mkw. Przykładem stołecznej dzielnicy, gdzie znajdziemy sporo takich lokali jest Praga - Południe. W przypadku Krakowa, rolę rezerwuaru mieszkań o przeciętnej cenie 1 mkw. pełni Podgórze. Tamtejsza podaż pod koniec listopada 2021 r. przekraczała 1200 ofert. Oczywiście, warto pamiętać, że Podgórze jest dość sporą powierzchniowo dzielnicą (podobnie jak Praga-Południe). Dlatego ceny metrażu z najdroższych lokalizacji oraz peryferii mogą się dość znacząco różnić.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »