Reklama

Mniej biurokracji przy rozliczaniu podatku od nieruchomości

Podatnicy płacący podatek od nieruchomości mogą spodziewać się znacznych udogodnień. Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzić ujednolicony wzór deklaracji związanych z rozliczaniem tego podatku.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółki, a ich firmy są właścicielami nieruchomości mają obowiązek złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni to zrobić raz do roku, do 15 stycznia. Jeżeli kupią nieruchomość w trakcie roku, mają 14 dni na złożenie deklaracji. Deklaracje składa się w urzędzie gminy.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Co gmina, to formularz

Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się wzór formularza deklaracji, każda gmina może jednak ustalić własny formularz. Gminy korzystają z tego prawa, co powoduje, że każda z nich ma własny wzór formularza. W efekcie podmioty posiadające nieruchomości położone na terenie wielu gmin muszą wypełniać deklaracje dla każdej z nich na innym formularzu. Różnorodność formularzy powoduje, że firmy nie mogą np. wykorzystywać programów komputerowych do ich wypełniania. Na dodatek stawki podatku w każdej gminie są inne.

Reklama

Ręczna robota

Nietrudno wyobrazić sobie, że firmy, które posiadają nieruchomości w kilkunastu czy kilkudziesięciu gminach mają w związku z tym bardzo dużo pracy. Każdą deklarację muszą wypełnić ręcznie. Podaje się w nich informacje dotyczące nieruchomości, takie jak: rodzaj nieruchomości, powierzchnia, a także wielkość podatku przypadająca na każdy składnik nieruchomości. Problem jest tym większy, że trzeba to wszystko zrobić w bardzo krótkim czasie - teoretycznie w ciągu dwóch tygodni, ale w praktyce w ciągu kilku dni, gminy bowiem do ostatniej chwili zwlekają z podaniem stawek na bieżący rok (muszą to zrobić do końca roku).

Ministerstwo chce uprościć

Jest jednak światełko w tunelu, bo Ministerstwo Gospodarki chce ulżyć przedsiębiorcom. W dokumencie "Więcej przedsiębiorczości - mniej papierowych obowiązków" opublikowanym na stronach resortu, znalazły się propozycje wydłużenia terminu składania deklaracji do 15. lutego, a także ujednolicenia wzoru deklaracji. Jednolity formularz ma określić minister finansów w rozporządzeniu.

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Jerzy Toczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »