MRiT przygotuje specjalną aplikację dla obywateli dotycząca budynków

- W przyszłym roku udostępnimy aplikację przez którą będzie można m.in. zamówić przegląd kominiarski, poprosić o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności, sprawdzić możliwości dofinansowania - zapowiedział w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Zamówienie przeglądu kominiarskiego, prośba o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności, sprawdzenie możliwości dofinansowania - takie opcje będzie można zrealizować poprzez aplikację, którą ministerstwo rozwoju i technologii planuje udostępnić obywatelom w przyszłym roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak mówił w czwartek w Sejmie wiceminister technologii i rozwoju Piotr Uściński, dane, które zostały zebrane w ramach składania deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), zostaną wykorzystanie do prowadzenia polityki niskoemisyjnej, polityki ochrony powietrza.

Reklama

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

Specjalna aplikacja dla obywateli

Jak zapowiedział Uściński, w ramach tych przepisów resort udostępni specjalną aplikację dla obywateli. - W przyszłym roku udostępnimy taką aplikację dla Polaków - oczywiście będą mogli zajrzeć do swoich danych - będą mogli zamówić przez tą aplikację np. przegląd kominiarski czy poprosić o inwentaryzację budynku pod kątem emisyjności - powiedział.

Dodał, że może to być przydatne do tego, "by rozeznać się, co jeszcze możemy ze swoim budynkiem zrobić, co powinniśmy zrobić, żeby osiągnąć najlepszy efekt". - Nie każdego stać na kompleksową, pełną termomodernizację - czasami ta termomodernizacja musi być płytka, czyli musimy wybrać najlepsze rozwiązania - ocenił wiceszef resortu rozwoju.

Według Uścińskiego, dzięki tej aplikacji będzie można sprawdzić możliwości dofinansowania. - Jeżeli wiemy, że musimy zmienić źródło ciepła, ocieplić budynek, w tej aplikacji będą informacje, z czego można skorzystać, do jakiego programu możemy się zgłosić o dofinansowanie - wskazał.

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »