Najwyższe budynki w Polsce. Jaką mają wysokość i kiedy powstały?

W Polsce w ostatnich latach możemy zauważyć dynamiczny rozwój wielu miast, w tym przede wszystkim stolicy, w której znajdziemy najwyższe budynki w Polsce. Jeden z nich, Varso Tower, jest nawet najwyższym wieżowcem w całej Unii Europejskiej. Jaką wysokość mają polskie drapacze chmur i co się w nich znajduje?

Varso Tower, czyli najwyższy budynek w Polsce i w UE

Varso Tower to wieżowiec zlokalizowany w centrum Warszawy, będący obecnie najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Jego projekt stworzyła firma Foster and Partners pod kierownictwem światowej sławy architekta Normana Fostera. Został oddany do użytku we wrześniu 2022 r. i liczy 310 metrów wysokości.

Varso Tower jest w pełni budynkiem biurowym, w którym znajdziemy też lokale handlowo-usługowe. Na 49. i 53. piętrze Varso ma znaleźć się taras widokowy, zaś na 46. piętrze restauracja z widokiem na miasto. Taras widokowy na wysokości 230 metrów ma zostać otwarty w 2024 roku. Poza tym w Varso znajdują się hotel, restauracja oraz kawiarnie.

Reklama

Najwyższe budynki w Warszawie. Ile mają metrów wysokości?

Warszawa bez wątpienia króluje pod względem najwyższych budynków w Polsce. W rankingu zaraz po Varso znajduje się Pałac Kultury i Nauki, który ma 237 metrów wysokości. Pałac został wybudowany w latach 1952-1955 i stanowił "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". Aktualnie jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji publicznych. W Pałacu znajduje się też teatr, muzeum, kino, restauracja, kawiarnie oraz taras widokowy zlokalizowany na 30. piętrze budynku. Do czasu wybudowania Varso Tower przez dekady dzierżył tytuł najwyższego budynku w Polsce. 

Na trzecim miejscu wśród najwyższych budynków w Polsce plasuje się Warsaw Spire znajdujący się na warszawskiej Woli. Całkowita wysokość Warsaw Spire to 220 metrów, co czyni go jednym z najwyższych biurowców w Europie. Warsaw Spire został oddany do użytku 12 maja 2016 r. Aktualnie w budynku znajdują się przestrzenie biurowe, restauracje, kawiarnie oraz taras widokowy. Poza tym słynie z ogólnodostępnego placu wypełnionego roślinnością oraz fontannami.

CZYTAJ WIĘCEJ: 10 wieżowców, które niedługo zobaczymy w polskich miastach

Sky Tower we Wrocławiu

Na 4. miejscu najwyższych budynków w Polsce znajduje się Sky Tower, neomodernistyczny budynek we Wrocławiu oddany do użytku w maju 2012 r. Sky Tower liczy 212 metrów wysokości i dysponuje nie tylko przestrzeniami biurowymi, ale i 184 apartamentami mieszkalnymi. Znajdziemy tam również taras widokowy, liczne restauracje oraz kawiarnie.

Pozostałe warszawskie drapacze chmur

Po Wrocławiu ponownie wracamy do Warszawy, która króluje wśród drapaczy chmur w Polsce. Na kolejnych miejscach w rankingu najwyższych budynków w Polsce można wymienić:

  • Warsaw Trade Tower - zlokalizowany na warszawskiej Woli, oddany do użytku w 1999 roku liczy sobie 208 metrów, oferuje 42 000 m2 przestrzeni biurowej
  • Warsaw Unit - również znajduje się na Woli, oddany do użytku w maju 2021 roku. Warsaw Unit liczy 202 metry wysokości
  • Skyliner - wieżowiec z 2021 roku o wysokości 195 metrów
  • Q22 - budynek zlokalizowany na Śródmieściu został oddany do użytku w 2016 roku. Jego wysokość wynosi 195 metrów
  • Złota 44 - oddana do użytku w 2013 roku. Ma 192 metry wysokości i jest nie tylko luksusowym biurowcem, ale i apartamentowcem. Złota 44 jest także najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce oraz w Unii Europejskiej
  • Rondo 1 - budynek biurowy oddany do użytku 7 marca 2006 roku. Ma 192 metry wysokości

Olivia Star i Sea Towers w Trójmieście

Po warszawskich drapaczach chmur przychodzi czas na Trójmiasto, w którym znajduje się kolejny z najwyższych budynków w Polsce. Olivia Star to 180-metrowy wieżowiec biurowy w Gdańsku Oliwie, który powstał w 2018 roku. W budynku znajdują się biurowce, restauracje, galeria, kawiarnie, centrum konferencyjne, a na 32. piętrze taras widokowy na miasto.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miasta przyszłości już powstają. Zmieniło się to, jak będziemy mieszkać

W Trójmieście, tym razem w Gdyni, znajduje się jeszcze jeden dobrze znany drapacz chmur Sea Towers. Sea Towers to dwa wieżowce mieszkalne oraz biurowo-usługowe o wysokości całkowitej 141,6 metrów. Budynki zostały oddane do użytku w lutym 2009 roku i w chwili oddania były uznane za najwyższe wieżowce mieszkalne w Polsce.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | drapacz chmur | varso tower | Sky Tower
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »