Reklama

​Nauka zdalna w semestrze zimowym. Jak brak studentów wpłynie na rynek mieszkań?

Największa polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - wprowadza naukę zdalną. Rektor UW, profesor Alojzy Nowak, podpisał w tej sprawie zarządzenie. Nauka w trzech trybach, w większości jednak zajęcia zdalne - takie plany ma Uniwersytet Jagielloński. Takie decyzje na pewno wpłyną na ceny wynajmu mieszkań w największych miastach.

W dokumencie mowa jest o tym, że nauka zdalna będzie obowiązywać przez cały semestr zimowy.

Reklama

- Takie decyzje - nie w tylko w Warszawie - mają potężny wpływ na rynek najmu mieszkań - zauważa Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.
Najbardziej brak studentów odczują właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem. W momencie wybuchu pandemii koronawirusa ceny wynajmu mieszkań spadły, teraz należy spodziewać się dalszych obniżek. Mieszkań na rynku jest sporo, studentów... jak na lekarstwo.

Kto zarobi, a kto straci?

Jeżeli uczelnie wprowadzają naukę zdalną, to studenci mogą uczyć się z dowolnego miejsca w kraju - podkreślają eksperci rynku nieruchomości.
Na braku studentów, skorzystają osoby, które pracują w Warszawie i potrzebują lokalu. Nie można wykluczyć, że renegocjować stawki mogą też osoby, które już jakiś czas wynajmują mieszkanie.

Średni koszt wynajęcia 50-metrowego mieszkania w stolicy wynosi 2 tysiące 700 złotych, w Gdańsku 2 tysiące 300 złotych, a w Krakowie to ponad 2 tysiące złotych. Dla porównania: Lublin i Łódź to około tysiąca 800 złotych.

Jak pracować będzie Uniwersytet Jagielloński?

Nauka w trzech trybach, w większości jednak zajęcia zdalne - takie plany na semestr zimowy ma Uniwersytet Jagielloński.
Z wydanego w sierpniu przez władze rektorskie komunikatu wynika, że kształcenie prowadzone będzie w ramach jednej z trzech form:

- kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego. Studenci uczestniczą w zajęciach w siedzibie uczelni przez cały semestr i co najmniej 25 proc. godzin zajęć dydaktycznych odbywa się stacjonarnie

- kształcenia zdalnego z elementami kształcenia stacjonarnego. Organizacja zajęć nie wymusza uczestnictwa wszystkich studentów na zajęciach w siedzibie uczelni przez cały semestr

- kształcenia zdalnego.

Krzysztof Berenda, opracowanie Urszula Gwiazda

CZYTAJ W RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »