Reklama

Niemcy. Chcesz kupić mieszkanie? Jest coraz drożej

Drewno, stal i materiały izolacyjne są coraz trudniejsze do zdobycia i coraz droższe. Kto teraz buduje dom, kupuje mieszkanie lub wykańcza swoje "cztery ściany" szybko zauważy, że musi sięgnąć głęboko do kieszeni.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Koszty budowlane w Niemczech wzrosły w maju tego roku tak bardzo, jak nigdy wcześniej w ostatnich 14 latach. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden ceny nowych nieruchomości budowanych w konwencjonalny w sposób wzrosły o 6,4 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Takiego wzrostu cen nie odnotowano od maja 2007 roku.

Chociażby stolarka zdrożała o 28,5 procent, głównie z powodu zwiększonego popytu na drewno budowlane w kraju i za granicą - podają statystycy. Ceny prac dekarskich i uszczelniania dachów wzrosły o 8,3 procent, prac hydraulicznych o 8,1 procent, a prac kanalizacyjnych o 7,8 procent. Prace betoniarskie zdrożały o 6,6 procent, a prace murarskie o 4,8 procent - stanowią one największą część prac stanu surowego.

Reklama

Z kolei ceny prac wykończeniowych wzrosły w maju o 5,5 procent, prac jastrychowych o 7,4 procent, a zewnętrznych systemów izolacji cieplnej i prac ślusarskich o 6,3 procent. Prace stolarskie, czyli roboty budowlane o największym udziale robót wykończeniowych, kosztowały o 5,8 proc. więcej niż w maju 2020 roku.

W 2007 ceny wzrosły jeszcze bardziej, ale z innego powodu

W maju 2007 roku ceny w budownictwie wzrosły jeszcze bardziej, bo o 7,1 procent. Wtedy jednak powodem była podwyżka podatku VAT z 16 do 19 procent. Obecnie braki w zakresie materiałów i związane z tym wyższe ceny powodują, że budownictwo staje się droższe.

Statystycy dopiero w poniedziałek (5 lipca 2021 r.) poinformowali o silnie rosnących cenach drewna, stali czy materiałów izolacyjnych. Drewno konstrukcyjne lite było w maju o ponad 80 procent droższe niż w maju 2020 roku, łaty dachowe o prawie 50 procent droższe. Cena stali zbrojeniowej, która jest używana do wzmacniania stropów i ścian, wzrosła o około 44 procent.

Dlaczego ceny szybują w górę?

Głównymi przyczynami wzrostu cen drewna i stali jest rosnący popyt w kraju i za granicą w czasie pandemii koronawirusa. Do tego dochodzą problemy z zaopatrzeniem w surowce. Przemysł również narzeka na wzrost cen stali, drewna i tworzyw sztucznych. Stowarzyszenia przedsiębiorców już teraz ostrzegają, że może to poważnie ograniczyć zapowiadany wzrost gospodarczy.

(AFP/ gwo), Redakcja Polska Deutsche Welle

Dowiedz się więcej na temat: ceny mieszkań | rynek mieszkaniowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »