Reklama

Niewielki spadek cen ofertowych mieszkań w III kwartale

Wzrost cen transakcyjnych w największych miastach przy jednoczesnym spadku cen ofertowych - tak wyglądał III kwartał na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chociaż rynek stopniowo dźwiga się z kryzysu, poszukujący mieszkań wcale nie zwiększają budżetów przeznaczonych na zakup.

Zakończony właśnie III kwartał przyniósł dalszy, aczkolwiek niewielki spadek cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski. Przeciętnie w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, ceny pod koniec września były o 0,8 proc. niższe niż w końcówce czerwca. Od początku roku spadły natomiast o 1,8 proc.

Reklama

W przypadku rynku pierwotnego, w III kwartale ceny w wymienionych miastach praktycznie się nie zmieniły, natomiast w stosunku do początku roku spadły średnio o 2,3 proc. Spadek cen ofertowych może być wynikiem wciąż rosnącej podaży mieszkań. W ostatnim kwartale oferta zwiększyła się o 3,3 proc., a od początku roku o blisko połowę. Ta druga dana może jednak nie odzwierciedlać w pełni tendencji rynkowych z uwagi dynamiczny wzrost skali biznesu Home Broker.

W transakcjach minimalnie drożej

Odmiennie tendencje kształtowały się w przypadku cen transakcyjnych, choć te obliczone są w oparciu o dane z mniejszej liczby miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław). W samym III kwartale ceny na rynku wtórnym podniosły się o 2 proc. (średnia dla transakcji zwartych w tym okresie), a od początku roku o 2,6 proc.

Mniej pieniędzy do wydania

Ważną informacją dla sprzedających, zarówno na rynku wtórnym, jak i dla deweloperów, jest to, że wciąż kurczy się budżet, jaki poszukujący mieszkań chcą przeznaczyć na zakup. W III kwartale było to średnio 338,4 tys. zł wobec 364 tys. w II kwartale (spadek o ponad 7 proc.) i 353,5 pod koniec ub.r. (minus 4,3 proc.). Ponieważ przeciętna poszukiwana powierzchnia utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 51 m kw., spadek budżetu oznacza, że poszukujący mieszkań chcą wydać mniej na zakup metra kwadratowego.

Sprzedaż idzie szybciej niż na początku roku

W III kwartale proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym trwał średnio 113 dni, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży do podpisania umowy ostatecznej. To więcej niż w II kwartale (104 dni), ale za to wyraźnie mniej niż w IV kwartale 2009 r. (127 dni). Pierwszy etap sprzedaży, czyli do momentu podpisania umowy przedwstępnej trwał średnio 75 dni, czyli 2,5 miesiąca.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: spadek cen | zakup | wzrost cen | cena ofertowa | Mieszkanie+ | mieszkanie | nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »