Nowe przepisy zlikwidują Rodzinne Ogródki Działkowe? Działkowcy apelują do ministerstwa
Nowe przepisy dotyczące planów zagospodarowania budzą niepokój wśród działkowców, którzy obawiają się, że Rodzinne Ogródki Działkowe ulegną likwidacji. Działkowcy boją się, że strefy z działkami mogą stać się łatwym kąskiem dla deweloperów, którzy wybudują tam nowe mieszkania lub strefy handlowe. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców napisała więc w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju i Technologii i apeluje o wycofanie się z przepisów.
Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców ostrzega, że nowe przepisy dotyczące planów zagospodarowania, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mogą zagrozić istnieniu Rodzinnym Ogródkom Działkowym (ROD) - alarmuje Polski Związek Działkowców, a sprawę opisuje Fakt.pl. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy, który wprowadza tzw. projekt ogólny - to do niego dostosowane byłyby miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a także decyzje o warunkach zabudowy.
Na podstawie nowych przepisów gminy będą musiały sporządzić plany ogólne do końca 2025 roku. Zakładają one podzielenie każdej gminy na 13 stref planistycznych. Wśród nich znajdą się m.in.: strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową, usługowa, komunikacyjna. "Same ROD będą mogły być przewidziane jedynie w dwóch strefach planistycznych, tj. w strefie mieszkaniowej jednorodzinnej oraz w strefie zieleni i rekreacji" - zwraca uwagę Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców. Według aktywistów może to otworzyć furtkę do likwidacji istniejących Rodzinnych Ogródków Działkowych w dotychczasowych strefach.
Nowe przepisy byłyby bardzo pożądane przede wszystkim przez deweloperów. Ogródki działkowe często znajdują się w atrakcyjnych częściach miasta, niedaleko większej zabudowy, są zielonymi oazami dla mieszkańców dużych miast, którzy choć na chwilę mogą zapomnieć o szarych blokowiskach i szybko przenieść się na zielone tereny. Wszystko to sprawia, że wartość gruntów ogródków działkowych jest wysoka i szybko mogłyby zostać przekształcone w strefy mieszkalne czy handlowe.
Działkowcy nie zamierzają czekać bezczynnie i apelują do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy o wycofanie się z pracy nad projektem ustawy. - Zmiany w ustawie spowodują, że najbardziej zagrożone będą ogródki działkowe w wielkich miastach, które wraz z postępującą urbanizacją znalazły się w sąsiedztwie dużych osiedli z zabudową wielorodzinną, chociaż w momencie ich zakładania znajdowały się na obrzeżach terenów zabudowanych. Takie działki zapewne będzie czekała rychła zabudowa - powiedział w rozmowie z "Faktem" Mirosław Piechocki z Polskiego Związku Działkowców w okręgu toruńsko-włocławskim.
Ministerstwo uspokaja, że nie chce likwidować istniejących stref dla działkowców, a nowe przepisy mają jedynie zapewnić im odpowiednią infrastrukturę w przestrzeni urbanistycznej - Plany ogólne będą poddawane konsultacjom społecznym. Nie jest więc możliwe, żeby wyznaczanie poszczególnych stref następowało pochopnie, bez uwzględnienia ogrodów działkowych w strefach planistycznych - odpowiada resort.