Reklama

NSA: Na przekształcenie wagonu potrzebne pozwolenie

Na przekształcenie wagonu kolejowego w domek letniskowy trzeba mieć pozwolenie na budowę - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Kobieta, która przerobiła wagon bez pozwolenia, dopuściła się samowoli i będzie musiała teraz zlikwidować przeróbki.

Chcąc przekształcić wagon w budynek letniskowy, kobieta obudowała jego ściany zewnętrzne panelami PCV, wstawiła okna i drzwi, doprowadziła do domku prąd, a w środku wydzieliła dwie sypialnie i kuchnię. Dodatkowo, do budynku dobudowała drewniany taras.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał jednak rozbiórkę domku, bo stwierdził, że został on wybudowany bez pozwolenia na budowę.

Kobieta nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Tłumaczyła, że zgodnie z prawem budowlanym wagon kolejowy, który następnie został przekształcony na domek letniskowy należy do "tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem", i na jego przeróbkę nie trzeba mieć pozwolenia na budowę.

Reklama

Wojewódzki inspektor był jednak tego samego zdania, co inspektor powiatowy - stwierdził, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, wydawanej przez starostę, a skoro kobieta jej nie miała, to musi rozebrać przeróbki.

Skargę kobiety oddalił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Orzekł, że wagon kolejowy przerobiony na domek letniskowy jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a kobieta dopuściła się samowoli budowlanej.

Podobnie orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, do którego kobieta złożyła skargę kasacyjną (sygn. II OSK 779/12). W uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak wyjaśniła, że wagon kolejowy, podobnie jak obiekt kontenerowy służący rekreacji jest obiektem budowlanym, a wzniesienie budowli wymaga pozwolenia na budowę. "Brak pozwolenia na budowę musi skutkować nakazem rozbiórki" - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »