Od 1 lipca komornik łatwiej znajdzie twoje nieruchomości

Od początku lipca br. dostęp do wiedzy zawartej w księgach wieczystych jest łatwiejszy, bo aby otrzymać dokument (odpis, wyciąg, zaświadczenie z KW), nie trzeba ruszać się z domu. Dodatkowo uprawnione instytucje (np. komornik) mogą wyszukiwać KW na przykład po nazwisku właściciela.

Nowela ustawy o księgach wieczystych i hipotece jest kolejnym etapem ułatwiania życia osobom i instytucjom działającym na rynku nieruchomości. Już od czterech lat istnieje internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl), lecz jak dotąd księgę można było tylko przeglądać (do czego niezbędny jest jej numer). Od 1 lipca br. się to zmieniło.

Z punktu widzenia przeciętnego Polaka kluczowa jest możliwość złożenia przez stronę internetową wniosku o wydanie odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z księgi wieczystej. Co więcej, pobrany z systemu dokument będzie miał taką samą moc jak dokument wydany przez sąd w formie papierowej.

Reklama

Jednocześnie pojawiła się możliwość weryfikowania wydrukowanych e-odpisów z KW. Zmiany miały wejść w życie od końca ubiegłego roku, ale przygotowanie systemu IT się przeciągnęło i potrzebna była zmiana terminu. Wydanie takiego elektronicznego dokumentu nie jest naturalnie darmowe. E-odpis kosztuje 20 zł, a cena elektronicznego wyciągu z KW zależy od liczby działów, które chcemy otrzymać i wynosi od 5 do 20 zł. Samo przeglądanie księgi wieczystej pozostanie bezpłatne.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Powstająca od 10 lat Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych jest już niemal gotowa. Bo choć działa ona od kilku lat i wprowadzono do niej zdecydowaną większość z 20 mln ksiąg wieczystych, to część dokumentów nadal istnieje tylko w wersji papierowej. Całość ma być w 100 proc. gotowa na koniec 2014 roku. Wtedy w systemie będą już wszystkie dokumenty.

Ale zmiany odczują nie tylko osoby prywatne, w dużej mierze też niektóre instytucje działające na rynku. Chodzi o sposób wyszukiwania ksiąg wieczystych. Jak dotąd, aby odnaleźć daną księgę wieczystą i móc ją w systemie przeglądać, potrzeba było znać jej numer.

Od teraz uprawnione instytucje mogą wyszukiwać księgi wieczyste, korzystając z innych kryteriów, takich jak adres nieruchomości czy nazwa (nazwisko) właściciela. Wśród uprawnionych instytucji znalazły się m.in.: skarbówka, ZUS, policja, sąd, prokuratura, notariusze i komornicy. To rozwiązanie powinno znacząco przyśpieszyć proces egzekucji długów na rynku.

Marcin Krasoń, analityk

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | księgi wieczyste | twoje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »