Od 2015 budowanie domu będzie prostsze
W 2015 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Nowe zapisy mają działać na korzyść prywatnych inwestorów i zachęcić ich do rozpoczęcia inwestycji budowlanych. W nowych zapisach prawnych zniesiono kilka najbardziej uciążliwych obowiązków inwestora i uproszczono niektóre formalności. Kalkulatory Budowlane sprawdziły najważniejsze zmiany i wskażemy korzyści wynikające z nowych zapisów prawa budowlanego.
Nowelizacja ustawy zniesie wymóg uzyskania pozwolenia budowlanego w przypadku budowy i rozbudowy większości domów jednorodzinnych. Dotyczy to nieruchomości, w których obszar działania nie wykracza poza teren naszej działki, a budowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów.
Rezygnacja z konieczności uzyskania pozwolenia stanowi dość duże ułatwienie. Nie chodzi tylko o zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, ale także o czas.
Do tej pory inwestor musiał czekać ok. 2 miesiące na otrzymanie pozwolenia. Obecnie wystarczy już tylko zgłoszenie zamiaru budowy oraz dołączenie projektu budowlanego. Maksymalny czas oczekiwania został skrócony do 30 dni. Pamiętajmy też, że nieruchomości budowane w oparciu o zgłoszenie zamiaru budowy wymagają znacznie mniej formalności.
Ta zmiana powinna uprosić również uzyskanie kredytu na budowę, który często jest uzależniany od pozwolenia. Wystarczy przedstawić bankowi zaświadczenie o zarobkach, kosztorys budowy (który można wykonać przy pomocy kalkulatorów budowalnych) i kilka innych dokumentów, aby uzyskać kredyt na wymarzony dom.
Dużą zmianą w nowym prawie budowlanym jest zwiększenie zakresu obiektów budowlanych, których użytkowanie następuje na podstawie przedłożenia zgłoszenia. Dotychczas większość nieruchomości była oddawana do użytku na mocy pozwolenia na użytkowanie. Wiązało się to z decyzją nadzoru budowlanego.
Czas oczekiwania wynosił ok. 21 dni. Po nowelizacji wystarczy już tylko przedłożenie zgłoszenia użytkowania lokalu. Termin oczekiwania wynosi w tym wypadku 14 dni.
Tego typu uproszczenie dotyczy nie tylko domów jednorodzinnych. Objęto nim też stacje obsługi pojazdów, warsztaty rzemieślnicze, myjnie samochodowe, garaże (z maksymalnie pięcioma stanowiskami), obiekty o charakterze magazynowym, parkingi, składy budowlane oraz niektóre budynki kolejowe.
Omawiając zmiany w prawie budowlanym warto też wspomnieć o opłatach związanych z legalizacją samowoli budowlanej. Nowe zapisy prawne umożliwiają inwestorowi wystąpienie z wnioskiem o umorzenie bądź rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej. Sposób naliczania opłaty legalizacyjnej pozostają niezmienny. Formalności związane z legalizacją samowoli budowlanych także pozostają takie same. W tym zakresie nie ustalono żadnych uproszczeń ani ulg.
Jeszcze kilka miesięcy temu do projektu budowlanego trzeba było dołączyć wiele dodatkowych oświadczeń. Nowelizacja znosi obowiązek dołączenia podstawowych dokumentacji mówiących o:
- odbiorze ścieków,
- odbiorze dostaw energii elektrycznej, wody oraz gazu,
- warunkach przyłączenia domu jednorodzinnego do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej oraz telefonicznej. Co więcej, nowelizacja znosi też obowiązek przedłożenia oświadczenia zarządcy drogi, dotyczącego możliwości połączenia działki z drogą publiczną. Jest to kolejne odczuwalne ułatwienie, dzięki któremu zmniejsza się liczba niezbędnych formalności związanych z budową.
Nowe zapisy zwalniają inwestora z wielu uciążliwych formalności. Warto jednak pamiętać, że uproszczenie procedur zwiększy odpowiedzialność kierownika budowy oraz inspektora nadzoru budowlanego. Owi fachowcy muszą zadbać o wykonanie budowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ich zadaniem będzie także czuwanie nad realizacją każdego etapu budowy. Zarówno kierownik budowy jak i inspektor nadzoru budowlanego będą odpowiedzialni za powstanie niedociągnięć oraz za budowę nieruchomości niezgodnej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ustawodawca Prawo Budowlane przewiduje surowe konsekwencje prawne, w ekstremalnych wypadkach ma być to utrata uprawnień do wykonywania zawodu.
Czy nowe prawo będzie rzeczywistym ułatwieniem dla inwestora?
Z pewnością tak. Nowe zapisy ułatwiają wiele spraw formalnych. Brak konieczności uzyskiwania różnego typu oświadczeń może wpłynąć zarówno na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez inwestora jak i na skrócenie czasu przygotowań formalnych. Z pewnością jedną z najwygodniejszych zmian będzie zniesienie obowiązku zgłoszenia terminu zamierzonego rozpoczęcia prac budowlanych. Wcześniej inwestor musiał informować jednostki nadzoru budowlanego w terminie 7 dni od daty planowanego rozpoczęcia prac. Dla wielu osób było to dość uciążliwe.
Dotychczasowe, skomplikowane prawo budowlane odstraszało wielu potencjalnych inwestorów. Budowa wiązała się z wieloma skomplikowanymi formalnościami. Nowe zapisy prawa budowlanego nie są jeszcze idealne, ale stanowią pewne ułatwienie. Do tej pory łatwe było zdobycie projektu na stronie internetowej.
Czas pokaże, czy zmiany w prawie przełożą się na zwiększenie liczby budowanych domów w Polsce. Warto jedynie pamiętać, że opisane powyżej uproszczenia dotyczą domów jednorodzinnych, których wysokość nie przekracza 12 metrów. Budowa wyższych domów w dalszym ciągu wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę. To z kolei rozszerza zakres wymaganych formalności.