Pilotażowe lokalizacje w programie Mieszkanie Plus
Poznaliśmy już miasta, w których będą mogły powstać pierwsze tanie mieszkania na wynajem wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus. W ostatnich dniach podpisano w tej sprawie listy intencyjne między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus - BGK Nieruchomości - a jednostkami samorządu terytorialnego. Gdzie i jak dużo mieszkań ma szansę powstać w efekcie zawartych porozumień?
Na wstępnie wytypowanych nieruchomościach, obejmujących ok. 67 ha, w ciągu dwóch najbliższych lat ma szansę powstać 6 tys. mieszkań. Szczegółowe dane zebrane zostały w poniższej tabeli. Uwagę zwraca fakt, iż praktycznie trzy czwarte lokali trafi do zaledwie dwóch województw: śląskiego (Katowice, Gliwice, Chorzów i Tychy) oraz wielkopolskiego (Poznań i Września).
Z drugiej strony w gronie pilotażowych miast zabrakło reprezentantów kilku województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i łódzkiego.
Warto nadmienić, iż cześć samorządów dostrzega w programie Mieszkanie Plus realną szansę na możliwość częściowego odciążenia, jeśli chodzi o kolejki osób i rodzin czekających na mieszkanie. Często miasta i gminy dysponują gruntami, ale brak środków w budżecie utrudniał im realizacje inwestycji łagodzących ten problem. Pojawienie się partnera z kapitałem i połączenie sił powinno okazać się korzystne dla obu stron.
Ale nie tylko samorządy mogą wnosić grunty pod budowę bloków w ramach Mieszkanie Plus. Udostępnione w tym celu będą mogły zostać jeszcze inne grunty państwowe, między innymi będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego czy Agencji Nieruchomości Rolnych. W kolejnych miesiącach można spodziewać się więc ogłaszania kolejnych lokalizacji, w których będą mogły powstać tanie mieszkania na wynajem.
www.strefynieruchomosci.blog.pl