Poznań niezmiennie liderem na rynku dużych mieszkań

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Wielkopolski nadal chętnie kupowane są duże lokale. Średni metraż nabywanego mieszkania w Poznaniu wynosi 65,4 mkw. Wyższe są także ceny nieruchomości. Aktualna kwota transakcyjna osiągnęła poziom 5 109 zł za metr kwadratowy.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Wielkopolski nadal chętnie kupowane są duże lokale. Średni metraż nabywanego mieszkania w Poznaniu wynosi 65,4 mkw. Wyższe są także ceny nieruchomości. Aktualna kwota transakcyjna osiągnęła poziom 5 109 zł za metr kwadratowy.

Duże mieszkania niezmiennie cieszą się popularnością

- Od początku roku mieszkania w Poznaniu zdrożały o 169 zł za mkw, bowiem aktualna średnia cena transakcyjna osiągnęła poziom 5 109 zł - zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Stolica Wielkopolski nadal pozostaje liderem pod względem metrażu nabywanych nieruchomości, który wynosi średnio 65,4 mkw. Dla porównania w pozostałych analizowanych miastach przeciętna powierzchnia nie przekroczyła 60 metrów. - Należy podkreślić, że jest to jednak pewna anomalia spowodowana wystąpieniem zwiększonej liczby transakcji największych segmentów mieszkań, które zwykle nie pojawiają się tak często w zestawieniach - tłumaczy Jańczuk.

Reklama

Oprocentowanie kredytów nadal niższe niż przed rokiem

Ze względu na podwyżki marż w bankach oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych w ostatnim czasie rosło. Mimo to nadal jest niższe niż przed rokiem, chociaż różnica jest minimalna.

- Aktualnie oprocentowanie wynosi 4,79 proc. w przypadku posiadania minimalnego (5 proc.) wkładu własnego. Co ciekawe w najbliższym czasie może ono zarówno rosnąć jak i spadać. Decydujące będą w tym względzie dwa elementy - zauważa Jarosław Sadowski, Expander.

- Po pierwsze, dużo zależy od tego czy nadal będą rosły marże. Na szczęście wiele wskazuje na to, że banki już osiągnęły lub są bardzo blisko poziomu, który mogą uznać za atrakcyjny. Po drugie, na korzyść kredytobiorców mogłaby zadziałać ewentualna obniżka stóp procentowych. Prawdopodobieństwo jej wprowadzenia nie wydaje się jednak bardzo duże - dodaje.

- Obecnie, aby w Poznaniu kupić po średniej cenie transakcyjnej mieszkanie o powierzchni 60 mkw. trzeba posiadać przynajmniej 15 327 zł, co stanowi minimalny (5 proc.) wymagany przez banki wkład własny. Rata kredytu na 25 lat wniesie natomiast 1 526 zł w przypadku przeciętnej oferty kredytowej

- oblicza Sadowski. Kwota ta może być oczywiście niższa jeśli poświęcimy nieco czasu na znalezienie najtańszych ofert kredytowych lub jeśli zgromadzimy wyższy wkład własny. W przypadku osób młodych w tym ostatnim pomocny może być program "Mieszkanie dla młodych".

Weronika Seweryn, Rafał Kowalczyk

szybko.pl
Dowiedz się więcej na temat: ceny nieruchomości | Poznanie | Poznań | Mieszkanie+ | rynek mieszkaniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »