PSG: Będą pieniądze na dodatkowe przyłączenia do sieci
Operator największego systemu dystrybucyjnego gazu Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w piątek, że pozyska dodatkowe środki na sfinansowanie kolejnych przyłączeń do sieci gazowej - ponad podstawowy plan, wynoszący na rok 2022 r. 89 tys. nowych przyłączeń.
Jak poinformowała spółka, pozyska ona dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Jak zaznaczyła PSG, w najbliższych dniach klienci, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali odmowy przyłączenia do sieci gazowej, zostaną poinformowani o możliwości przyłączenia się, po spełnieniu warunków zawartych w Prawie energetycznym.
PSG planuje wybudowanie w 2022 r. 89 tys., a w 2023 - ponad 45 tys. nowych przyłączy do sieci gazowej, a liczby te wynikają z zobowiązań, określonych podpisanymi wcześniej umowami. Dodatkowe środki pozwolą ten plan przekroczyć.
Jak mówił w PAP styczniu br. członek zarządu ds. operacyjnych spółki Jakub Kowalski, potrzeby rynku i popyt na nowe przyłączenia są większe niż te plany i jeżeli nowe środki zostaną uruchomione, to PSG "będzie przyłączać do sieci kolejnych klientów, już ponad limit, który wynika z zawartych umów".
PSG należy Grupy Kapitałowej PGNiG i - jak przypominał Kowalski - inwestycje częściowo finansuje z taryfy przyznanej przez URE, ale większość finansuje z wypracowanego zysku i wsparcia udzielanego przez PGNiG.
Sytuacja finansowania inwestycji w Grupie Kapitałowej PGNiG jesienią i zimą "skomplikowała się z powodu znaczącego wzrostu cen gazu na rynkach europejskich, co uniemożliwiło Grupie Kapitałowej udzielenie PSG kolejnego wsparcia, mimo takich wcześniejszych planów" - przypomniał Kowalski.
Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymała w grudniu zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Jednocześnie podkreśliła, że w ubiegłym roku wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W bieżącym i kolejnym roku na przyłączenie nowych odbiorców wyda ok. 2 mld zł.
Tymczasem Polska Spółka Gazownictwa (PSG) - Narodowy Operator Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce przestrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod pracowników gazowni wyłudzają pieniądze. Ostatni raz informowaliśmy o tym na początku grudnia zeszłego roku. Szeroka akcja informacyjna przyniosła pierwsze rezultaty. Policja zatrzymała wyłudzacza grasującego po warszawskich osiedlach.
Pod koniec 2021 roku do Polskiej Spółki Gazownictwa zaczęły dochodzić informacje, że fałszywi gazownicy wzięli sobie za cel również mieszkańców Warszawy. Spółka w komunikacie poprosiła Polaków o większą czujność i przypomniała, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.
PSG zachęcała również, aby wszystkie podejrzane wizyty weryfikować w najbliższej jednostce gazowniczej lub pod ogólnopolskim numerem: +48 22 444 33 33.
Polska Spółka Gazownictwa jeszcze raz zaleca wzmożoną ostrożność i przypomina, że jej pracownicy, jak również firmy zewnętrzne działające na zlecenie PSG, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.
Polska Spółka Gazownictwa/PAP