Reklama

Raport Expandera i Rentier.io - Ceny mieszkań, maj 2019

Coraz częściej mówi się o tzw. przegrzaniu rynku nieruchomości. Dane na temat cen ofertowych tego jednak nie potwierdzają.

Według raportu Expandera i Rentier.io, w tym roku ceny mieszkań, zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego, wzrosły już o 7 proc. Największe wzrosty cen nowych mieszkań zaobserwowaliśmy w Szczecinie (+15 proc. od grudnia).

Reklama

W przypadku rynku wtórnego najbardziej zdrożały lokale w Sosnowcu (+15 proc. od grudnia). Coraz wyższe ceny nie odstraszają jednak kupujących, co pokazują najnowsze dane na temat liczby wypłacanych kredytów hipotecznych. W kwietniu było ich aż o 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Zarówno sprzedający na rynku wtórnym, jak i deweloperzy nie mają zamiaru obniżać cen. Wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie wprowadzali kolejne podwyżki. Jedyny wyjątek to ceny nowych mieszkań w Gdyni, które pozostają na poziomie z grudnia 2018 r.

- Przypominamy jednak, że w ubiegłym roku nowe lokale zdrożały tam o ok. 30 proc. Wygląda więc na to, że poziom cen jest tam już tak wysoki, że dalsze podwyżki nie są, na chwilę obecną, akceptowane przez kupujących. Gdynia i Gdańsk są również ciekawe ze względu na to, że na tych rynkach szczególnie wysoki jest udział bardzo drogich ofert. Jest ich tak dużo, że średnia cena jest aż o 11 proc. wyższa od mediany. W pozostałych miastach jest to ok. 2 proc. Kluczowe pytanie, to czy te wyjątkowo drogie oferty znajdą nabywców. - mówi Anton Bubiel z Rantier.io.

Zdolność kredytowa najniższa w historii

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to wciąż cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Według najnowszych danych BIK, w kwietniu wypłacono o 8 proc. więcej kredytów hipotecznych niż przed rokiem. To niespodzianka, gdyż w poprzednich miesiącach liczba kredytów spadała i wydawało się, że rynek stopniowo spowalnia.

- Ciekawostką jest to, że wypłacanych jest bardzo dużo kredytów hipotecznych, pomimo że banki ograniczają ich dostępność. Zdolność kredytowa dla 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi średnio 320 tys. zł. To najniższa wartość, odkąd zbieramy informacje dla tego przypadku (od 2013 r.). Dla porównania dokładnie 4 lata temu taka rodzina mogła liczyć średnio na 466 tys. zł. Oznacza to spadek aż o jedną trzecią. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie wiele osób otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co częściowo rekompensuje negatywne zmiany - tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Ofertowe ceny mieszkań w kwietniu 2019 r.

Ranking kredytów hipotecznych (kredyt na 300 000 zł i okres 25 lat)

Metodologia raportu

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 36 043 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w kwietniu 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | ceny mieszkań | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »