Reklama

Raport Expandera i Rentier.io - Najem mieszkań marzec 2019

Cena najmu mieszkań rośnie. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu roku najbardziej zwiększyła się w Toruniu (18 proc.), Łodzi (13 proc.) i Szczecinie (10 proc.). Na dość atrakcyjnym poziomie utrzymuje się więc rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem. Na ponad 8 proc. można liczyć w Łodzi i Katowicach, ale przy założeniu, że mieszkanie jest zamieszkane przez 12 miesięcy w roku. Jest to jednak wynik przed opodatkowaniem i bez kosztów ewentualnego kredytu.

Jedynym miastem, w którym cena najmu mieszkania jest niższa niż przed rokiem, jest Gdynia. Spadek jest jednak minimalny (-1 proc.).

Co ciekawe, ceny mieszkań w tym czasie mocno wzrosły, co sprawiło, że teoretyczna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest tam najniższa. W przypadku gdy mieszkanie jest zamieszkane przez cały rok, rentowność wynosi tam 6 proc. brutto, a jeśli przez 11 miesięcy, to 5,4 proc. brutto.

- Trzeba jednak dodać, że ta rentowność dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie jest wynajmowane cały czas przez jedną osobę. W przypadku nieruchomości zlokalizowanych nad morzem faktyczna zyskowność może być znacznie wyższa, jeśli latem lokal jest wynajmowany turystom na doby, a poza sezonem mieszkają tam np. studenci. W takim przypadku zyskowność może być wręcz jedną z najwyższych - tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.

Reklama

Pobierz: program PIT 2018

Zwracamy jednak uwagę, że prezentowana przez nas rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników. Takie koszty mają charakter indywidualny w odniesieniu do konkretnej nieruchomości.

W Katowicach i Łodzi najbardziej opłaca się kupić własne mieszkanie

Sprawdziliśmy również, jak w poszczególnych miastach wygląda relacja kosztów najmu mieszkania do raty kredytu.

- We wszystkich analizowanych przypadkach koszt najmu jest wyższy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kredyt można zaciągnąć maksymalnie na 90 proc. wartości mieszkania, a pozostałe 10 proc. musimy pokryć z własnej kieszeni. Mimo to w Gdyni i Gdańsku koszt najmu i rata kredytu są bardzo do siebie zbliżone. Warto jednak pamiętać, że posiadacze mieszkań nad morzem mogą pozwolić sobie na tak niekorzystny stosunek raty kredytu do przychodów z najmu, gdyż latem uzyskują wysokie przychody za wynajem lokalu turystom na doby. Z kolei mieszkańcom Katowic i Łodzi wyjątkowo opłaca się kupić mieszkania na własność, gdyż koszt najmu jest tam bardzo wysoki w porównaniu do raty kredytu. Miesięcznie na wynajem trzeba wydać ok. 500 zł więcej niż na ratę - tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Jak to policzyliśmy

Wyliczenia sporządzono na podstawie 26 501 ogłoszeń najmu oraz 55 679 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te ostatnie wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Powyższa analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 28 lutego 2019 r. Przeciętne ceny oznaczają medianę zbioru dla danego miasta.

Jarosław Sadowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »