Reklama

Regres koniunktury w polskim budownictwie

Październik przynosi dalszy spadek aktywności gospodarczej w strefie euro. Tak wynika z najnowszych odczytów wskaźników PMI. Regres dotyczy zarówno sektora usług, jak i przemysłu. W przypadku sektora usługowego pogorszenie warunków było jednak większe.

Październik przynosi dalszy spadek aktywności gospodarczej w strefie euro. Tak wynika z najnowszych odczytów wskaźników PMI. Regres dotyczy zarówno sektora usług, jak i przemysłu. W przypadku sektora usługowego pogorszenie warunków było jednak większe.

Wskaźnik obniżył się z 48,8 pkt we wrześniu do 47,2 pkt w tym miesiącu. W przypadku przemysłu nastąpił spadek z 48,5 pkt do 47,3 pkt. Wciąż najjaśniejszym punktem europejskiej gospodarki pozostają Niemcy. Tu jednak również obraz koniunktury nie jest jednoznaczny. W usługach, wrażliwych na decyzje konsumentów, doszło do poprawy, ale w przemyśle, bardziej uzależnionym od globalnej koniunktury, nastąpiła kontynuacja spadku. Dziś poznaliśmy również dane dotyczące stanu chińskiego przemysłu. W jego wypadku odnotowaliśmy wzrost z 49,9 pkt do 51,1 pkt. Mamy tu zatem w ostatnich miesiącach do czynienia ze stagnacją. Trwa ona od czerwca.

Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami, przełomem nie były weekendowe spotkania europejskich liderów. Inwestorzy zachowują się tak, jakby wierzyli w ostateczne porozumienie i rozwiązanie bolączek eurolandu. Takiej postawie sprzyja coraz większa wiara w kolejną rundę luzowania monetarnego w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z oczekiwaniami, przełomem nie były weekendowe spotkania europejskich liderów. Inwestorzy zachowują się tak, jakby wierzyli w ostateczne porozumienie i rozwiązanie bolączek eurolandu. Takiej postawie sprzyja coraz większa wiara w kolejną rundę luzowania monetarnego w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie jednak rynki znajdują wsparcie w wynikach amerykańskich spółek za III kwartał. Równocześnie jednak widać, że analitycy nadal obniżają prognozy wzrostu zysków na przyszły rok.

Podobnie jest u nas. Specjaliści z Espirito Santo zapowiadają spadek o 14 proc. dochodów polskich banków w 2012 r.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Październik przynosi dalszy spadek koniunktury w polskim budownictwie, przedsiębiorcy obawiają się niepewności związanej z rozwojem gospodarki;

Chiński przemysł od czerwca pozostaje w stagnacji, co nie sprzyja notowaniom towarów

Rynki nieruchomości

Regres koniunktury w polskim budownictwie wykazało październikowe badanie GUS. Saldo ocen ukształtowało się na poziomie minus 8 pkt, na co złożyło się 13 proc. przedsiębiorstw sygnalizujących poprawę koniunktury i 21 proc. - jej pogorszenie. W porównaniu z wrześniem pozytywnych ocen ubyło o 2 pkt proc., a negatywnych tyle samo przybyło. W dalszym ciągu utrzymuje się dysproporcja ocen pomiędzy spółkami największymi i prowadzącymi działalność na mniejszą skalę. Jednym z bardziej charakterystycznych elementów październikowego badania był wzrost bariery rozwoju związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej. Rok temu skarżyło się na to 31 proc. przedsiębiorców, obecnie 38 proc.

Najważniejszą bolączką pozostają natomiast koszty zatrudnienia, które doskwierają 58 proc. firm (52 proc. rok wcześniej). Niewiele mniej dotkliwa jest konkurencja na rynku (jako barierę dla działalności wskazuje na to 55 proc. przedsiębiorstw wobec 57% rok wcześniej).

Zespół analiz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »