Rewolucja w TBS-ach

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy, które umożliwią wykup na własność mieszkań znajdujących się w zasobach towarzystw budownictwa społecznego. Do wykupu konieczne będzie rozliczenie zaciągniętych kredytów na budowę.



Ministerstwo Infrastruktury chce dopuścić możliwość wykupu tanich mieszkań, które powstały w formie TBS (towarzystwa budownictwa społecznego).

Prace nad projektem ustawy, która wprowadzi możliwości wykupu mieszkań w TBS, trwają już w Ministerstwie Infrastruktury. Do wykupu konieczne będzie rozliczenie zaciągniętych kredytów na budowę oraz wsparcia finansowego udzielonego przez państwo lub samorząd.

- Musimy jednak dokładnie rozwiązać kwestię rewaloryzacji wartości takiego mieszkania, określić zasady, na jakich pomoc państwa powinna być zrekompensowana i czy w ogóle powinna być ona zrekompensowana oraz w jakiej procedurze wykup ten powinien się odbywać - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budownictwo.

Jego zdaniem kwestia wprowadzenia możliwości wykupu na własność mieszkań w TBS-ach jest już przesądzona, tym bardziej że wykup ten ma uzasadnienie, gdyż Sejm poprzedniej kadencji dopuścił możliwość wykupu spółdzielczych zasobów lokatorskich.

Z takich zapowiedzi ucieszą się przede wszystkim osoby zamieszkujące w TBS-ach, które dziś są jedynie najemcami swoich lokali i nie mają możliwości wykupu ich na własność. Są to przede wszystkim osoby średnio zamożne, których nie stać na zakup własnego mieszkania, ale które regularnie płacą czynsze. Zdecydowały się one na zamieszkanie w TBS-ach głównie z tego względu, że mieszkania tam są tanie, gdyż są najczęściej budowane przez gminy lub prywatnych inwestorów przy udziale gminy. Dodatkowo ich budowa dofinansowywana jest ze środków państwa w postaci preferencyjnego kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego, który może sięgać nawet 20 proc. kosztów budowy. Zachętą dla nich był również fakt, że aby zamieszkać w TBS-ie, trzeba wpłacić jedynie 30 proc. wartości mieszkania.

Pomysł Ministerstwa Infrastruktury popierają również podmioty zarządzające TBS-ami, czyli przede wszystkim gminy.

- Pomysł dopuszczenia możliwości wykupu na własność mieszkań w TBS-ach jest bardzo dobry. Jeżeli kredyt jest już spłacony oraz jeżeli rozliczona jest pomoc państwa i samorządu, to nie ma żadnych przeszkód do wykupu takiego mieszkania - uważa Bolesław Grygorewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy i przewodniczący Komisji ds. Mieszkalnictwa i Infrastruktury Osiedlowej w Unii Metropolii Polskich.

Jego zdaniem prywatna własność zawsze jest najlepszą formą władania daną rzeczą.

Niestety, resort infrastruktury nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, który umożliwiałby wykup mieszkań w TBS-ach. Nie jest również jeszcze przesądzone, od kiedy wykup taki byłby możliwy.

Arkadiusz Jaraszek

Reklama
Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »