Rodzina na swoim gruncie

Mieszkanie w mieście czy dwa razy większy dom z ogródkiem? To drugie rozwiązanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne po ograniczeniu dostępności dopłat do kredytów na mieszkania.

Policzmy, na jaki kredyt bez dopłaty może sobie pozwolić czteroosobowa rodzina mieszkająca w większym mieście. Średnia miesięczna pensja krajowa według Głównego Urzędu Statystycznego to obecnie 3611,15 zł brutto (w sektorze przedsiębiorstw). W całym kraju jednak możemy zaobserwować duże wahania w wysokości zarobków. W Warszawie według firmy Sedlak & Sedlak średnia pensja to ok. 5 tys. zł brutto, we Wrocławiu 4 tys. zł, Poznaniu 3,9 tys. zł, a Krakowie 3,7 tys. zł.

W Warszawie średnia zawyżana jest przez obecność centrali wielu firm, międzynarodowych korporacji czy urzędów. Obniżmy więc - na potrzeby naszego wyliczenia - pensję w Warszawie do 4,2 tys. zł. Przyjmijmy, że nasza hipotetyczna rodzina chce zaciągnąć kredyt na 25 lat, płacony w ratach równych, posiada dobrą historię kredytową oraz 50 tys. zł wkładu własnego. W takim wypadku warszawiacy będą mogli sobie pozwolić na zakup nieruchomości o wartości ok. 520 tys. zł, wrocławianie ok. 490 tys. zł, poznaniacy ok. 480 tys. zł, a krakowianie ok. 440 tys. zł.

Mieszkanie dla rodziny

Co można kupić za taką kwotę? Według danych portalu www.szybko.pl, średnia cena metra kwadratowego mieszkania we wspomnianych miastach waha się od niecałych 8,5 tys. zł w Warszawie do 5,8 tys. zł w Poznaniu. Dzięki w miarę wysokim zarobkom i niskiej cenie metra kwadratowego to właśnie w Poznaniu nasza hipotetyczna rodzina będzie mogła sobie pozwolić na najwięcej. Tam kredytem będzie mogła sfinansować mieszkanie o powierzchni 82,9 m2. We Wrocławiu będzie mogła sobie pozwolić na mieszkanie o powierzchni 72,6 m2, w Warszawie 61,3 m2, a w Krakowie 61 m2. Oczywiście dużo więcej będzie kosztować mieszkanie w atrakcyjnych lokalizacjach i dzielnicach, a mniej na peryferiach.

Reklama

Szansa na dom

Na co jednak mogłaby sobie pozwolić czteroosobowa rodzina, gdyby chciała wybudować dom? Oczywiście budowa w granicach miasta będzie przekraczała jej możliwości finansowe, ale w dobrej lokalizacji poza jego granicami mogą się już pokusić o budowę domu o powierzchni z ogródkiem! Koszt materiałów budowlanych potrzebnych do jego budowy to obecnie ok. 140 tys. zł. Takich danych dostarczają nam Polskie Składy Budowlane. Koszty robocizny to ok. 200 tys. zł, natomiast działkę możemy kupić nawet za 100 tys. zł.

Dla przykładu rodzina z Warszawy może wybudować dom na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, gdzie według danych portalu www.szybko.pl zapłaci za tysiąc metrową działkę ok. 150 tys. zł. Koleją z tego miasta można dojechać do centrum Warszawy w 35 minut., a już w przyszłym roku połączy się ono z stolicą za pomocą autostrady. Dodatkowym plusem będzie o wiele większa dostępność przedszkoli, opieki zdrowotnej czy dobrze rozwinięta oferta handlowo-usługowa. Podobnie przedstawiają się sprawy w innych częściach kraju. - Coraz więcej rodzin widząc, że budowa domu pod miastem może kosztować tyle, co mieszkanie w jego granicach, decyduje się na przeprowadzkę. Jest to dobry znak oraz szansa dla gmin okalających duże miasta, jak również okazja dla osób, które zdecydują się inwestować w grunty na ich terenie - mówi Hubert Telecki z Wealth Solutions - Inwestycje Ziemskie.

Nowe zasady

Co ciekawe, jeśli ograniczmy powierzchnię domu do 140 m2, to nawet po zmianach będziemy mogli skorzystać z dopłaty do kredytu "Rodzina na swoim". Nadal będzie można uzyskać dopłatę do kredytu na budowę domu o wspomnianej powierzchni, którego postawienie kosztować będzie ok. 529 tys. zł pod Warszawą, ok. 514 tys. zł pod Wrocławiem, ok. 500 tys. zł pod Krakowem oraz ok. 465 tys. zł pod Poznaniem. Z tej perspektywy budowa domu staje szczególnie atrakcyjna.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Wealth Solutions
Dowiedz się więcej na temat: bank | dom | grunty | Mieszkanie+ | mieszkanie | Rodzina na Swoim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »