Rodziny wybierają mieszkania dwupoziomowe

Coraz więcej rodzin decyduje się na zakup mieszkania dwupoziomowego - wynika z danych serwisu Homla.pl. Zainteresowaniem cieszą się zarówno nowoczesne dwupoziomowe lokale wprost od dewelopera, jak i używane mieszkania w nieco starszych budynkach. Co takiego sprawia, że to rozwiązanie zyskuje na popularności?

Dwa poziomy, dwa razy więcej możliwości

Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkania dwupoziomowe kojarzyły się raczej z Europą Zachodnią niż z Polską. Obecnie bez trudu można je znaleźć w całym kraju zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Coraz więcej nowych inwestycji deweloperskich zawiera takie lokale, a klienci chętnie je kupują mimo wyższej niż przy mieszkaniu tradycyjnym ceny.

Podstawową zaletą takich mieszkań jest rozkład przypominający dom jednorodzinny. Górna kondygnacja oferuje prywatność i ciszę nawet wtedy, gdy na parterze przebywają goście. Lokale dwupoziomowe łączą zalety domu jednorodzinnego (wygodę podziału na strefę dzienną i prywatną) z głównymi zaletami mieszkania w centrum miasta (dogodna lokalizacja i niższa niż w przypadku domów cena). Z tego względu takie lokale sprawdzają się zarówno jako mieszkania, jak i w charakterze biur.

Reklama

Co więcej, właściciel mieszkania dwupoziomowego ma do dyspozycji duży metraż do ciekawego zaaranżowania, np. poprzez kreatywne wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Dodatkowo mieszkania takie zwykle położone są na najwyższych piętrach budynków, co zapewnia dużą ilość słońca i piękny widok z okien. Nie ma też sąsiadów z góry, dzięki czemu w mieszkaniu jest ciszej. Lokale te posiadają też z reguły udogodnienia takie jak tarasy i balkony.

Nie tylko zalety

Nie znaczy to oczywiście, że mieszkania dwupoziomowe pozbawione są wad. Są one przede wszystkim finansowej natury - taki lokal będzie kosztował więcej niż jednopoziomowy. Szczególnie kosztowne będzie wykończenie wnętrz, na właściciela spada bowiem m.in. konieczność wykonania schodów. Droższe będzie również ogrzewanie tak dużej, otwartej przestrzeni, zwłaszcza jeśli ostatnia kondygnacja położona jest pod dachem. Wystarczą bowiem nawet małe błędy w termoizolacji dachu, by regulacja temperatury stała się sporym wyzwaniem.

Mieszkanie dwupoziomowe z racji swojej konstrukcji zmusza domowników do większego wysiłku. Konieczność ciągłej wspinaczki po schodach może być uciążliwa lub wręcz niebezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych i osób z trudnościami w poruszaniu się. Również zaleta, jaką jest słaby przepływ dźwięków między poziomami, może utrudniać życie, gdy domownicy próbują się porozumieć na odległość. Trzeba też zwrócić uwagę, jak konkretnie zrealizowano drugi poziom w danym lokalu - duże skosy mogą mocno utrudnić wykorzystanie przestrzeni na piętrze. Warto też pamiętać, że część imponującego metrażu mieszkania zajmą schody.

Ile kosztuje mieszkanie dwupoziomowe?

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania dwupoziomowego, trzeba oczywiście wziąć pod uwagę jego cenę. Wbrew obiegowemu przekonaniu, że są to lokale drogie, często mają one ceny zaskakująco przystępne w stosunku do oferowanych zalet. Dotyczy to przede wszystkim rynku wtórnego, jednak i na rynku pierwotnym można trafić na prawdziwe okazje. Deweloperzy coraz częściej oferują bowiem rabaty dla klientów chętnych na zakup mieszkania dwupoziomowego. Ile kosztuje przeciętny lokal dwupoziomowy?

Mieszkania dwupoziomowe dostępne na rynku zróżnicowane są pod względem powierzchni, lokalizacji i ceny. Najwięcej atrakcyjnych ofert pojawia się na rynku wtórnym, coraz częściej oznacza to jednak nie mieszkania z poprzedniej epoki, a lokale wybudowane w latach 2013-2017. Tego typu mieszkania można bez trudu znaleźć zarówno w centrum, jak i na przedmieściach największych miast.

Mieszkanie dwupoziomowe - warto czy nie?

Rosnąca popularność mieszkań dwupoziomowych, zwłaszcza wśród rodzin, wskazuje na to, że Polacy coraz częściej doceniają zalety tych nieruchomości. Lokal dwupoziomowy może być inwestycją na lata. Kiedy dzieci mieszkają jeszcze z rodzicami, każdy ma zapewnioną przestrzeń i prywatność, a gdy dorosną i się wyprowadzą, górny poziom mieszkania może łatwo zostać zaadaptowany np. na pokoje gościnne. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu schodów, kiedy dzieci są jeszcze małe.

Decyzja o kupnie lokalu dwupoziomowego powinna być zawsze poprzedzona solidnym przemyśleniem wszystkich plusów i minusów takiego rozwiązania. Jeśli na zakupie mieszkania wolimy przyoszczędzić albo nie uśmiecha się nam ciągłe bieganie po schodach, raczej nie jest to opcja dla nas. Na pewno jednak warto dać mieszkaniom dwupoziomowym szansę.

Pobierz za darmo program PIT 2017

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »