Rok 2011 w budownictwie i nieruchomościach
Nowelizacja ustawy, która wygasiła program "Rodzina na Swoim", uchwalenie rekomendacji S, ograniczającej zdolność kredytową nabywców oraz tzw. ustawy deweloperskiej - to najważniejsze wydarzenia na rynku budownictwa i nieruchomości w 2011 r.
STYCZEŃ
18.1. - Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, na podstawie której nowelizowany był rządowy program "Rodzina na Swoim". Projekt nowelizacji przewidywał: obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt i wprowadzenie zmiany ograniczającej wiek kredytobiorcy zaciągającego preferencyjny kredyt do maksymalnie 35 lat.
25.1. - Minister infrastruktury wydał rozporządzenie w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych, które umożliwia badanie jakości wyrobów u producenta, importera lub sprzedawcy.
LUTY
18.2. - Minister infrastruktury wydał rozporządzenie zmieniające w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.
LIPIEC
1.7. - Weszła w życie rekomendacja S Komisji Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi o zapisy dotyczące oceny i monitorowania ryzyka kredytowego, a docelowo ograniczanie możliwości zadłużania się w walutach obcych oraz zmniejszenia "teoretycznej", branej przez banki pod uwagę zdolności kredytowej klientów banków. Na wprowadzenie wszystkich zaleceń rekomendacji banki mają czas do końca roku.
14.7. - Rząd wydał rozporządzenie zmieniające w sprawie wyceny nieruchomości, przedłożone przez Ministra Infrastruktury. Chodzi o dostosowanie rozporządzenia do znowelizowanej ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, tzw. specustawy drogowej.
15.7. - Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw, wygaszającą program "Rodzina na Swoim".
28.7. - Sejm znowelizował ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
SIERPIEŃ
19.8. - Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, umożliwia wykup mieszkań w TBS na na własność.
31.8. - Weszła w życie ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 168, poz. 1006) wygaszająca program "Rodzina na Swoim".
31.8. - Uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, która wprowadziła definicję "pomieszczenia tymczasowego" i zasady jego przyznawania.
WRZESIEŃ
16.9 - Uchwalenie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską. Po wejściu jej w życie pod koniec kwietnia 2012 roku deweloperzy będą musieli obowiązkowo korzystać z bankowych rachunków powierniczych oraz opracowywać dla każdej inwestycji specjalne prospekty informacyjne. Nowe przepisy będą dotyczyć też umów sprzedaży, które deweloperzy będą podpisywać z nabywcami mieszkań. Podpisywanie obowiązkowo w formie aktu notarialnego umowy mają lepiej chronić interes nabywcy w przypadku bankructwa dewelopera.
LISTOPAD
14.11. - Bank Gospodarstwa Krajowego zamieścił w Biuletynie Informacji Publicznej informację o ustaniu okresowego braku wolnych środków na rachunku Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz wznowił procedurę rozpatrywania wniosków o przyznanie premii termomodernizacyjnej.
17.11. - Weszły w życie przepisy uchwalonej przez Sejm 31 sierpnia 2011 r. nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.), stanowiącej realizację orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.