Rząd szykuje wielkie zmiany dla inwestycji drogowych, kolejowych i wodnych
Nowy projekt ustawy proponowany przez MKiŚ ma usprawnić procesy inwestycyjne w sektorze drogowym oraz kolejowym i wodnym. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, zarządca drogi będzie mógł wejść na cudzą nieruchomość po wydaniu zezwolenia przez wojewodę albo starostę i ustaleniu zasad przywracania do poprzedniego stanu i ustaleniu odszkodowań za szkody.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Pracuje nad nim resort klimatu.
Planowana zmiana w specustawie drogowej przewiduje m.in. umożliwienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dostępu do wykorzystywania baz danych z ewidencji gruntów i budynków, w tym rejestru cen i wartości nieruchomości.
Z kolei zmiany w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych mają na celu zapewnienie dodatkowych instrumentów prawnych pozwalających usprawnić procedurę uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, która jest niezbędna w celu realizacji inwestycji przeciwpowodziowej poprzez ułatwienie wejścia na teren cudzej nieruchomości na potrzeby prac przygotowawczych.
Zgodnie z nowelizacją, Prawo wodne będzie przewidywało wyłączenie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenia wodnoprawnego przebudowy i odbudowy urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym.
Inna zmiana, tym razem w Kodeksie cywilnym zakłada, że gwarancję zapłaty w umowie na roboty budowlane, gdy inwestorem jest Skarb Państwa, stanowić ma zabezpieczenie środków na ten cel w budżecie państwa, Krajowym Funduszu Drogowym, lub państwowym funduszu celowym.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze