Słabe dane o nowych mieszkaniach w Polsce. Duży spadek inwestycji

Od stycznia do lipca 2023 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Spadek odnotowano również wśród mieszkań, których budowę rozpoczęto czy wydano pozwolenie na ich budowę.

Zgodnie z danymi GUS różnica w liczbie oddanych do użytku mieszkań w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku była o 0,2 proc. niższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

"Deweloperzy przekazali do eksploatacji 73,6 tys. mieszkań - o 0,3 proc. więcej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni - 50,6 tys. mieszkań, tj. o 2,0 proc. mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,3 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 2,2 tys. mieszkań (wobec 1,7 tys. przed rokiem)" - poinformowano. 

Reklama

Łącznie do użytku oddano 11,9 mln m kw. mieszkań - o 1,6 proc. niż rok temu. Średnio powierzchnia mieszkania wyniosła 93,8 m kw. 

Gdzie oddano najwięcej mieszkań w Polsce?

Dostępne dane za minione miesiące br. wskazują na spadek nowych inwestycji. Niemal o jedną trzecią (32,3 proc.) spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń budowy. O jedną czwartą (25,1 proc.) spadła liczba rozpoczętych budów.

"Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (85,6 tys., spadek o 35,4 proc. r/r) oraz inwestorzy indywidualni (41,6 tys., spadek o 28,7 proc.)" - wyjaśniono. 

Najwięcej nowych mieszkań oddanych do użytku, a także tych, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym było w województwie mazowieckim. Wiele nieruchomości oddano lub rozpoczęto ich budowy także w województwach wielkopolskim i małopolskim. Z kolei najsłabszą sytuację zaobserwowano w woj. opolskim, lubuskim i świętokrzyskim.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | nieruchomości | nowe mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »