Reklama

Technologia budowy domu, która zdobywa coraz więcej zwolenników

Domy z prefabrykatów betonowych wzbudzają wśród inwestorów coraz większe zainteresowanie. Przede wszystkim ze względu na szybkość realizacji inwestycji. Proces stawiania budynku w stanie surowym zajmuje dosłownie kilka tygodni. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie zalety posiadają domy z betonu, a także na jaką technologię najlepiej jest się zdecydować.

Dom z prefabrykatów betonowych

Mówi się o nich domy drukowane, ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie wyobrażano sobie stawiania domów z gotowych modułów. Dziś to jest nie tylko możliwe, ale nawet coraz bardziej popularne. Domy z betonu stawiane są z gotowych prefabrykatów betonowych, a dokładniej z płyt betonowych. Ich ceny są porównywalne do budowy domów jednorodzinnych przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Domy z elementów betonowych posiadają następujące zalety:

Reklama

- krótki czas budowy - tzw. domy drukowane stawiane są w ciągu 3-4 tygodni. Natomiast ich wykończenie do stanu pod klucz zajmuje zaledwie kilka miesięcy. Dlatego posiadając wystarczający budżet, inwestycja powinna potrwać maksymalnie 3-4 miesiące.

- możliwość wykończenia w identyczny sposób, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa - domy z elementów betonowych z zewnątrz oraz wewnątrz w niczym się nie różnią od tradycyjnych domów jednorodzinnych. Do ich wykończenia można zastosować te same materiały budowlane.

- szeroki wybór projektów - dom z lanego betonu może przybrać tradycyjną, jak i również nowoczesną formę. Bogaty wachlarz projektów pozwoli na znalezienie dogodnej formy budynku jednorodzinnego.

- brak uzależnienia prac budowlanych od warunków atmosferycznych - w odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa mieszkalnego, budowa odbywa się bez względu na pogodę.

- brak niespodziewanych kosztów budowy - już przy zaakceptowaniu projektu znamy dokładne koszty budowy domu w stanie surowym. Zmienne koszty mogą dotyczyć jedynie wykończenia budynku, czyli w czasie kiedy mamy możliwość podejmowania różnych decyzji.

- możliwość zamówienia prefabrykatów jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę - dom z prefabrykatów betonowych może być realizowany zanim otrzymamy oficjalne pozwolenie na budowę. W ten sposób znowu przyczyniamy się do znacznie szybszej realizacji inwestycji.

- energooszczędność budynku - domy z betonu uchodzą za wyjątkowo energooszczędne. Wybudowane w odpowiedniej technologii mogą stać się nawet budynkami pasywnymi. Tutaj przykładem może okazać się keramzyt, czyli lekkie moduły zawierające w sobie pęcherzyki powietrza. Tak zwane domy drukowane wyróżniają się doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną.

Dom z prefabrykatów betonowych wyróżnia się następującymi słabymi stronami:

- konieczność trzymania się jednej wersji projektu - dom z lanego betonu jest wykonywany pod zamówienie. Prefabrykaty produkuje się według wcześniej ustalonych wymiarów. Dlatego w czasie tego etapu domy drukowane w żaden sposób nie mogą być modyfikowane.

- działka budowlana z możliwością wjazdu sprzętu ciężkiego - domy z elementów betonowych niosą kolejne utrudnienie w postaci transportu ciężkich modułów o bardzo dużych gabarytach. W związku z tym zbyt wąska lub ciasna działka może się przyczynić do uniemożliwienia prac budowlanych.

- ograniczona ilość firm podejmujących się tego typu prac - decydując się na dom z lanego betonu, należy koniecznie mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy zajmują się takimi inwestycjami. Dodatkowo spośród nich, tylko nieliczne posiadają odpowiednie referencje oraz doświadczenie.

Ceny i opinie

Chcąc się dowiedzieć, jakie są ceny i opinie na temat domów z płyt betonowych, możemy zasięgnąć szybkich informacji na różnych forach budowlanych. Domy modułowe o powierzchni ok. 100 m kw. w stanie surowym otwartym będą kosztować ok. 160 tys. zł. Ceny za stan surowy zamknięty domu z płyt betonowych wzrosną do ok. 200 tys. zł. Natomiast chcąc uzyskać stan deweloperskim, opinie wskazują na koszty rzędu 280 tys. zł.

Domy modułowe są doskonałą propozycją dla osób, które nie boją się nowości. Opinie na temat budownictwa z płyt betonowych są wyjątkowo pozytywne. W takim razie możemy być spokojni o funkcjonalność oraz wygodę, jaką oferuje dom z żelbetu. Tym bardziej, że technologie modułowe cały czas są unowocześniane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »