TOP 10 najbardziej zielonych dużych miast w Polsce. Ranking GetHome.pl
Są w Polsce duże miasta, w których większość mieszkańców ma park lub las dosłownie na wyciągnięcie ręki. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie najłatwiej jest pogodzić wielkomiejskie życie z bliskością natury oraz ile taka przyjemność kosztuje.
- Las w dużym mieście brzmi abstrakcyjnie? Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet w największych miastach lasy często zajmują większą powierzchnię niż tereny zurbanizowane - mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Z danych Geoportal.gov.pl wynika, że wśród miast wojewódzkich najbardziej "zalesionymi" są Zielona Góra i... Katowice. Tereny leśne zajmują około połowy obszaru tych miast. Dla porównania, w stolicy Górnego Śląska udział terenów przemysłowych wynosi tylko niespełna 8 proc.
Uściślijmy, że w skład kategorii "grunty leśne" wchodzą lasy oraz grunty zadrzewione i zakrzewione.
W rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy, co wykazały badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR). Korzystali oni ze zdjęć satelitarnych. Wyniki tych badań wyraźnie się więc różnią od tych, które podaje Geoportal.gov.pl. Doszły bowiem m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki. Nie zostały natomiast wzięte pod uwagę pola uprawne.
Okazało się wśród miast wojewódzkich z najwyższym udziałem terenów zielonych znalazły się Łódź i Poznań, których nie ma na naszej liście najbardziej zalesionych miast wojewódzkich. Z kolei z TOP 10 w tej kategorii wypadły Szczecin i Białystok.
W Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR zbadano także dostępność zieleni, czyli udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie 5 minut. Wśród miast wojewódzkich z najlepszą dostępnością są Rzeszów i Kraków.
Naukowcy zwracają uwagę w raporcie, że szczególnie Rzeszów jest miastem, w których udział terenów zielonych w powierzchni miasta jest stosunkowo mały, ale za to są one na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są np. Katowice.
Jeszcze nie tak dawno temu zieleń pełniła w miastach głównie funkcję dekoracyjną. Patrzyło się na nią jak na coś, co generuje koszty i wymaga ciągłej pielęgnacji. Na szczęście takie postrzeganie zieleni szybko się zmienia. Coraz częściej mówi się o niej "zielona infrastruktura", bo staje się narzędziem służącym adaptacji miast do zmian klimatu - mówi Marek Wielgo z GetHome.pl.
Autorzy raportu z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR podkreślają, że zieleń w miastach pomaga zmniejszyć intensywność miejskiej wyspy ciepła, spowalnia spływ wody opadowej, pozwala na redukcję z powietrza atmosferycznego szkodliwych gazów, przyczynia się do wytwarzania tlenu. Ponadto badania naukowe wykazują wpływ terenów zieleni na redukcję odczuwanego napięcia i stresu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka pojawienia się depresji. Dodatkowo, zieleń miejska sprzyja uprawianiu sportu oraz rekreacji, co ma ogromny wpływ na zdrowie psychofizyczne.
- Coraz więcej osób jest świadomych tego, że lepiej się mieszka z widokiem na las lub park. I są skłonne zapłacić za ten komfort wyższą cenę - twierdzi ekspert GetHome.pl.
Potwierdza to ankieta portalu, w której wzięli udział pośrednicy agencji Freedom Nieruchomości (ma 60 oddziałów w całej Polsce). Przeszło dziewięciu na 10 z nich przyznało, że bliskość lasu, parku lub terenów rekreacyjnych ma kluczowe znaczenie dla kupujących mieszkania.
- Są to miejsca istotne dla ludzi aktywnych oraz właścicieli zwierząt. Ponadto wpisują się w trend ucieczki od zgiełku i hałasu miasta - przyznaje Andrzej Piotrowski z łódzkiego oddziału Freedom Nieruchomości (Łódź Centrum).
Zdaniem Małgorzaty Porowskiej-Całki z Freedom Nieruchomości (oddział Warszawa Mokotów) na warszawskim rynku nieruchomości znaczenie ma nie tylko bliskość terenów zielonych, ale także ich historia.
- Bliskość Łazienek Królewskich czy Ogrodu Saskiego to ogromny atut mieszkania. To parki, które swoją renomą przyciągają klientów jak magnes - mówi Małgorzata Porowska-Całka. Pośrednicy są też niemal zgodni, że znacznie krócej trwa sprzedaż mieszkania w pobliżu terenów zielonych.
- Mieszkańcy miast są coraz bardziej zmęczeni wszędobylskim betonem, brakiem miejsc przeznaczonych na rekreację. Mieszkania z widokiem na park, las czy tereny działkowe dużo szybciej sprzedają się niż inne z widokiem na sąsiedni blok - przyznaje Mateusz Chmiel z rzeszowskiego oddziału Freedom Nieruchomości.
Hanna Morawska z poznańskiego oddziału Freedom Nieruchomości zwraca uwagę, że mieszkanie z ogródkiem lub tuż przy terenach zielonych są hitem czasów pandemii.- Takie nieruchomości w Poznaniu sprzedają się od ręki - twierdzi Hanna Morawska. I dodaje, że takie mieszkania osiągają zdecydowanie wyższe ceny w porównaniu z mieszkaniami o podobnych parametrach, lecz pozbawionych tego waloru.
- Przykład z ostatnich tygodni. Mieszkania na tym samym osiedlu na poznańskim Grunwaldzie, o takim samym metrażu i układzie. Lokal w budynku bezpośrednio przylegającym do Parku Astronomicznego sprzedał się o 8 proc. drożej od drugiego - opowiada poznańska pośredniczka.
Akurat w kwestii cen pośrednicy nie są już tak jednomyślni. Na wyższą cenę z pewnością mogą liczyć sprzedający mieszkania w otoczeniu zieleni w największych miastach.
- Mieszkania przy dużych parkach wśród zieleni sprzedają się nawet o 30 proc. drożej - przekonuje Monika Ruszczyńska z Freedom Nieruchomości (oddział Warszawa Żoliborz).
Aleksandra Kalinowska z ośrodka analityczno-badawczego Centrum Amron przeanalizowała ceny w transakcjach zawartych w Warszawie w latach 2017-2020. Okazało się, że ceny mieszkań przy ul. Gwiaździstej, gdzie znajduje się Park Kępa Potocka, są wyższe w stosunku do średniej ceny na Bielanach aż o 13 proc. Podobny rozkład cen Aleksandra Kalinowska odnotowała w pobliżu Parku Skaryszewskiego na Pradze czy w pobliżu Lasu Kabackiego na warszawskim Ursynowie. Na tej podstawie oceniła, że mieszkania zlokalizowane blisko wielkoobszarowych terenów zieleni zwiększają wartość nieruchomości średnio aż o 12 proc.