Trzy miesiące samozatrudnienia i masz kredyt hipoteczny

Wybrałeś własną firmę zamiast etatu? O kredyt hipoteczny możesz się ubiegać już po trzech miesiącach pracy na własny rachunek. Co więcej aż w trzech bankach właściciel firmy może też liczyć na wyższą kwotę kredytu niż pracownik o tych samych dochodach.

Jeśli obawiasz się, że otwierając firmę zamiast świadczenia tradycyjnego stosunku pracy będziesz miał problem z otrzymaniem kredytu na mieszkanie, możesz spać spokojnie. Większość banków traktuje samozatrudnionych identycznie jak klientów na umowie o pracę. Zdolność kredytową uzyskuje się jednak na podstawie historycznych wyników działalności. W najbardziej liberalnych bankach wystarczy prowadzić firmę kilka miesięcy.

Mieszkanie w kwartał dla wybranych

Jest tak w przypadku Idea Banku, PKO BP, Raiffeisen Banku i Getin Noble Banku. W pierwszym z nich przedstawiciele wybranych zawodów (związanych głównie z prawem, medycyną, ale także tłumaczy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców i architektów) mogą liczyć na kredyt hipoteczny już po 3 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Wymagany czas prowadzenia działalności w innych sektorach jest w tym banku dwukrotnie dłuższy.

Reklama

Podobne rozwiązanie zaproponował Raiffeisen Bank. Standardowo kredytuje on przedsiębiorców z dwuletnim stażem, ale przewiduje też wiele przypadków w których wymagany czas skraca czterokrotnie. Paleta faworyzowanych zawodów jest tu dłuższa niż w Idea Banku i zawiera dodatkowo doradców podatkowych, księgowych, brokerów ubezpieczeniowych, a także wykładowców wyższych uczelni. Minimum sześć miesięcy muszą też prowadzić działalność osoby, które zrezygnowały z umowy o pracę i świadczą obecnie usługi na rzecz dawnego pracodawcy w formie samozatrudnienia. Ostatnią grupa wobec której oferta jest mniej restrykcyjna są m.in. przedstawiciele banków, przedstawiciele medyczni oraz kadra zarządzająca, czyli osoby, które prowadząc działalność gospodarczą współpracują w sposób stały z innym podmiotem gospodarczym na podstawie umowy o współpracy lub umowy agencyjnej.

Pobierz darmowy PIT 2010

Liberalnie do długości prowadzenia działalności podchodzi też PKO Bank Polski. Samozatrudniony może zwrócić się do tej instytucji po kredyt hipoteczny już po 6, 9 lub 12 miesiącach prowadzenia firmy. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej. Najbardziej uprzywilejowani są przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość lub popularną księgę przychodów i rozchodów. Kwartał dłużej muszą poczekać osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a dopiero po roku kredyt hipoteczny może zostać udzielony podatnikowi korzystającemu z karty podatkowej.

Getin Noble Bank standardowo udziela kredytu na mieszkanie po 12 miesiącach prowadzenia działalności. Bank zrobi odstępstwo dla osób, które kontynuują umowę o pracę lub rozszerzają charakter prowadzonej działalności i pożyczy już po sześciu miesiącach. Do półrocznego okresu kwalifikuje także zmiana charakteru działalności w tej samej branży, ale łączna suma miesięcy musi przekraczać 12.

10 banków wymaga przynajmniej dwóch lat

Z 21 badanych instytucji aż 10 wymaga jednak, aby firma była prowadzona przynajmniej przez minimum dwa lata. Najbardziej restrykcyjny jest tu Deutsche Bank PBC. W banku tym samozatrudniony może ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania dopiero po 30 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej.

W trzech bankach firma dostanie więcej...

W większości banków osoba z umową o pracę i samo zatrudniony o ile zarabiają tyle samo mogą liczyć na identyczną kwotę kredytu. Jest jednak pięć banków różnicujących ofertę dla pracowników i przedsiębiorców. Przy tych samych dochodach (5 tys. zł netto) właściciel firmy dostanie w rodzimej walucie większy kredyt na 30 lat w BNP Paribas Fortis, Kredyt Banku i Polbanku. Różnice w kwotach są znaczne, bo wynoszą od 33 do 40 tys. zł. Maksymalna kwota kredytu wynosi dla tych banków odpowiednio 438, 514,4 i 514 tys. zł.

...w dwóch mniej

Odmienna sytuacja miałaby miejsce w przypadku Alior Banku i Euro Banku. W pierwszym z nich zdolność kredytowa przedsiębiorcy jest o 91,4 tys. zł, a w drugim o 50,1 tys. zł niższa niż w przypadku osoby pozostającej w stosunku pracy.

Bartosz Turek, Jerzy Węglarz

Pobierz darmowy program PIT 2010

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: bank | firma | idea | rachunek | przedsiębiorcy | kredyt | firmy | mieszkanie | noble | kredyt hipoteczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »