Umowa kredytu hipotecznego. Czeka nas ważna zmiana?

Trwają prace nad roboczą wersją jednolitego wzorca umowy kredytu hipotecznego prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak przekazał jego prezes, Tomasz Chróstny, w marcu zaplanowane są konsultacje z Komisją Nadzoru Finansowego, a następnie dyskusja z przedstawicielami rynku. Finalny kształt projektu ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku

- Niebawem zakończymy pracę nad roboczą wersją, którą chcielibyśmy poddać w pierwszej kolejności pod konsultacje robocze z KNF, a następnie przedyskutować z reprezentantami rynku - sektorem bankowym, ale i konsumentami czy kancelariami ich reprezentującymi - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny w wywiadzie dla Miesięcznika Finansowego Bank.

- Spodziewam się, że w marcu przeprowadzimy konsultacje z KNF, a następnie przejdziemy do dyskusji z przedstawicielami rynku, by wzorzec mógł ujrzeć światło dzienne jeszcze w obecnym roku - dodał.

Reklama

Wzór umowy ma być korzystny dla gospodarstw domowych

Prezes podał, że jest orędownikiem zarówno jednolitego wzorca umowy kredytu hipotecznego, jak również upowszechnienia kredytu na okresowo stałą stopę procentową.

- Musimy w tym zakresie poszukiwać pewnego konsensusu, uwzględniającego niekiedy przeciwstawne interesy obydwu stron relacji biznesowej, który należy wypracować w toku dialogu z udziałem wszystkich interesariuszy - powiedział Chróstny.

Podał, że z punktu widzenia UOKiK istotne jest, by jednolity wzór umowy wspierał rozwój rynku kredytów hipotecznych opartych na okresowo stałym oprocentowaniu, a warunki zawierania umów były jak najkorzystniejsze dla gospodarstw domowych.

- Szanujemy propozycje przedstawione przez sektor bankowy, niemniej zależy nam, by ostateczny dokument należycie gwarantował prawa obu stron - powiedział Chróstny.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | umowa kredytowa | UOKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »