Uwłaszczeniem działkowców w odrębnej ustawie
Kwestie dotyczące uwłaszczenia działkowców znajdą się w odrębnej ustawie - zakłada pozytywnie zaopiniowana we wtorek przez sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego poprawka do projektu ustawy o ogrodach działkowych.
We wtorek połączone komisje przyjęły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie obywatelskiego projektu o ogrodach działkowych wraz z poprawkami m.in. Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, reprezentującej działkowców, oraz Biura Legislacyjnego Sejmu.
Poprawkę dotyczącą zapisania uwłaszczenia działkowców w odrębnej ustawie zgłosił poseł PO Marek Łapiński. Porozumienie w tej sprawie osiągnięto już na piątkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z działkowcami. Szef rządu chce, by ustawa została uchwalona przed terminem wyznaczonym przez Trybunał Konstytucyjny, tj. przed 21 stycznia 2014 r.
Wcześniej PO w swojej poprawce do projektu obywatelskiego zaproponowała uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców (PZD). Według strony społecznej propozycja PO mogła być niekonstytucyjna, ponieważ dzieli działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych, dlatego kwestia uwłaszczenia ma być uregulowana w odrębnej ustawie.
Kolejna poprawka, pozytywnie zaopiniowana przez komisje, dotyczyła przynależności organizacyjnej działkowców. Propozycja ta przewiduje, że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.
Jak wyjaśnił we wtorek PAP prezes PZD Eugeniusz Kondracki, by taka decyzja była ważna musi przyjść na zebranie co najmniej połowa działkowców w danym ogrodzie. Dodał, że zgodnie z projektem raz na dwa lata 1/10 działkowców w danym ogrodzie będzie mogła zażądać zebrania w sprawie powołania własnego stowarzyszenia.
Większość zgłoszonych we wtorek poprawek miało charakter legislacyjny i porządkujący. Na środę zaplanowano drugie czytanie projektu.
Prace nad nowym prawem działkowym prowadzone są w Sejmie od kilku miesięcy. Część obowiązujących przepisów, m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego, zakwestionował w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem stare przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.
Do Sejmu wpłynęły cztery projekty ustaw - obywatelski (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski. Wiodącym stał się projekt obywatelski. Jego autorzy uważają, że gdyby projekt został przyjęty z poprawkami autorstwa PO, mogłoby to doprowadzić do niekontrolowanego obrotu działkami, a w konsekwencji do częściowej ich likwidacji.
W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).