W Portugalii mieszkania podrożały po raz pierwszy od 2010 roku

Po ponad trzech latach spadków cen mieszkań na portugalski rynek nieruchomości dotarła jaskółka poprawy. Stoi za nią poprawa sytuacji gospodarczej w kraju i całej UE. Ceny nieruchomości w Portugalii wzrosły o 1,2 proc. w I kw. 2014 r. (r/r) osiągając średni poziom 993 euro za metr kwadratowy. Jest to pierwsza pozytywna zmiana od III kw. 2010 r. - wynika z danych Urzędu Statystycznego Portugalii.

Warto zauważyć, ze zmiany cen w poszczególnych miastach są bardzo zróżnicowane. Na przykład w Marinha Grande ceny wzrosły o 24,3 proc. (r/r), a w Abrantes spadły o 19,9 proc. (r/r). W aglomeracji Lizbony w I kw. 2014 roku mieszkania potaniały o 3,2 proc. (Q/Q), do 1180 euro za metr kwadratowy, w Porto zaś ceny spadły o 1 proc., do 927 euro za mkw. (Q/Q). Najdroższe nieruchomości są w centrum Lizbony (średnio 1250 euro/mkw.) oraz w nadmorskim Algarve, gdzie przeciętna cena metra wynosi 1220 euro. Wartości te są niższe od maksimów z 2010 r. przeciętnie o ponad 22 proc. Nie ulega też wątpliwości, że ceny nieruchomości w Portugalii są przystępne, nawet jak na polskie warunki.

Pomimo niskiego poziomu stóp procentowych utrzymywanych przez Europejski Bank Centralny, oprocentowanie kredytów hipotecznych w Portugalii jest na poziomie 3,28 proc. Jest to jedna z najwyższych wartości w strefie euro. Według lokalnych pośredników jest to powód, dla którego popyt ze strony zagranicznych inwestorów na portugalskie nieruchomości jest ograniczony. Wciąż nie przekonują ich przystępne ceny nieruchomości i atrakcyjna lokalizacja wakacyjnych kurortów.

Z danych Global Property Guide wynika ponadto, że rentowność wynajmu mieszkań jest w Portugalii atrakcyjna. W Lizbonie w przypadku niewielkich lokali (do 50 mkw.) waha się ona w okolicach 6-6,5 proc. (rentowność brutto). Dla większych lokali stopa zwrotu jest mniejsza o blisko 1 pkt proc. W turystycznym regionie na południu Portugalii, w Algarve, rentowność wynajmu jest już znacznie niższa i zawiera się w przedziale 3,5-4,5 proc., a w przypadku luksusowych rezydencji nawet poniżej 3 proc.

Lion's Tribune

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: metr | Portugalia | mieszkanie | ceny | Mieszkanie+ | ceny nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »