Reklama

We wrześniu koszty utrzymania mieszkania wzrosły nieznacznie

We wrześniu inflacja rosła głównie w związku z podwyżkami cen żywności. Najnowsze dane GUS potwierdziły też tezę o stabilizacji kosztów związanych z mieszkaniem. Te po sporych lipcowych podwyżkach stawek za wywóz śmieci pozostają od dwóch miesięcy stabilne.

Po lipcowym wzroście inflacji, spowodowanym "ustawą śmieciową" zarówno sierpień jak i wrzesień nie przyniosły już tak spektakularnych danych. Jak podał GUS wrześniowy wskaźnik inflacji wyniósł 1 proc. (r/r), czyli niewiele poniżej oczekiwań ekonomistów i odczytu z sierpnia (1,1 proc.).

10 proc. mniej za usługi telekomunikacyjne

W ostatnich 12 miesiącach najmocniej zdrożały dobra i usługi zagregowane w kategorii rekreacja i kultura(3,9 proc. r/r) oraz żywność, napoje i używki (2,8 proc. r/r). Mniej niż przed rokiem trzeba natomiast wydać na dobra i usługi związane z łącznością (9,7 proc. r/r), edukacją (5,9 proc. r/r) oraz odzieżą i obuwiem (4,7 proc. r/r).

Reklama

Miesiąc podwyżek cen węgla i ciepła z sieci miejskiej

We wrześniu koszty utrzymania mieszkania wzrosły nieznacznie, bo o 0,1 proc. względem miesiąca poprzedniego. W dziewiątym miesiącu najdynamiczniej względem stanu z sierpnia rosły stawki dostawców ciepła z sieci (0,4 proc. m/m) oraz ceny opału (0,3 proc. m/m). W znacznie mniejszym stopniu drożały opłaty za wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1 proc. m/m). Spadły natomiast ceny środków do prania i czyszczenia (0,4 proc. m/m), opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.) oraz ceny mebli, AGD (po 0,1 proc.).

Spada presja inflacyjna

Co przyniesie przyszłość? Na to pytanie starają się co miesiąc odpowiedzieć eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) publikując co miesiąc Wskaźnik Przyszłej Inflacji. Prognozuje on z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem jak zachowywać się powinien wskaźnik cen dóbr i usług. Od pięciu miesięcy jego wartość konsekwentnie się obniża, co sugeruje, że w kolejnych miesiącach ceny dóbr i usług powinny rosnąć wolniej niż dziś.

Koszty utrzymania stabilizują się

Na utrzymanie mieszkania, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 896,6 zł, czyli niewiele więcej niż w sierpniu (895,7 zł). W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszt utrzymania modelowej rodziny podniósł się o 19,4 zł, co w dużym stopniu jest konsekwencją lipcowych podwyżek stawek za wywóz śmieci. Zgodnie z danymi GUS Polacy przeznaczają na mieszkanie prawie 21 proc. swoich dochodów rozporządzalnych. Co więcej, z kwoty tej ponad połowa przeznaczana jest na nośniki energii.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »