Wiekowe kamienice odzyskują dawny blask

Stare kamienice w centrach miast są nieodłączną częścią historii kultury i sztuki. Ich dekoracyjne fasady podkreślają kunszt rzemiosła sprzed 100 lat, które dziś dzięki rewitalizacji starych kamienic, przeżywa renesans. Odrestaurowane kamienice stanowią przeciwwagę dla ascetycznego stylu nowoczesnej architektury. Apartamenty i mieszkania umiejscowione w takich budynkach cieszą się dużą popularnością wśród osób szukających nieszablonowego lokum. Dlatego kompleksowe odnawianie kamienic jest ciekawym pomysłem na wzbogacenie oferty rynku pierwotnego. W naszym kraju można już znaleźć firmy deweloperskie, które prowadzą rewitalizację starych budynków wielorodzinnych.

Deweloperzy odnawiają nie tylko stołeczną zabudowę

Dobrym przykładem inwestora specjalizującego się w rewitalizacji kamienic jest Fenix Group. Wspomniana grupa kapitałowa od 2005 roku do 2012 roku odnowiła i zmodernizowała zabytkowe budynki o łącznej powierzchni 10 000 mkw. Jedną z jej sztandarowych inwestycji jest neorenesansowy gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi (ulica Pomorska 21). Ten okazały budynek po gruntownej rewitalizacji jest wynajmowany organizatorom rozmaitych imprez i konferencji.

Ważnym elementem oferty Fenix Group są apartamenty zlokalizowane w odnowionych budynkach wielorodzinnych. Jej klienci mogą zakupić luksusowe apartamenty w jednej z czterech warszawskich kamienic. Adresy rewitalizowanych budynków to: ul. Targowa 43, ul. Poznańska 16, ul. Hoża 50, ul. Stanisława Noakowskiego 16.

Reklama

Wszystkie wymienione kamienice odzyskają dawną świetność na przełomie 2014 i 2015 roku. Minimalna cena apartamentów zlokalizowanych w Centrum Warszawy to 11 000 zł za 1 mkw. W przypadku praskiej inwestycji (ulica Targowa 43) ofertowe ceny metrażu zaczynają się od 7000 zł/mkw.

Warto nadmienić, że krajowi deweloperzy rewitalizują nie tylko stołeczne kamienice. Wspomniana firma Fenix Group odnawia także jedną z wrocławskich kamienic (ulica Ruska 41). Propozycja Fenix Group to mieszkania w cenie poniżej 8 500 zł za 1 mkw. Dostępne lokale liczą sobie od 11 m kw. do 42 m kw.

Dobre przykłady z Łodzi

Interesujące przykłady odnowionych kamienic można znaleźć również w Łodzi, gdzie Fenix Group zrewitalizowało dwa zabytkowe obiekty: Dom Towarzystwa Kredytowego mieszczący się na ulicy Pomorskiej 21, a także dawną Przędzalnię Braci Muehle (ulica Żeligowskiego 3/5). Dom Towarzystwa Kredytowego prezentuje styl pałacowy. Obecnie mieszczą się w nim powierzchnie przeznaczone dla biur (od 100 do 150 mkw.) oraz przestrzenie do wynajmu na potrzeby życia artystycznego i kulturalnego.

W Domu Towarzystwa Kredytowego regularnie organizuje się bankiety oraz śluby. Takie imprezy nabierają wyjątkowego charakteru dzięki odnowionym w każdym detalu zabytkowym wnętrzom. Przędzalnia Braci Muehle oferuje natomiast poprzemysłową przestrzeń biurowo-usługową o łącznej powierzchni 3800 mkw., w której można zaprojektować biura oraz lokale usługowe z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych oraz indywidualnych potrzeb. Ta nieruchomość, dopracowana w każdym szczególe, jest doskonałą propozycją dla wszystkich ceniących dzieła architektury z duszą.

Rewitalizacja wymaga staranności i sporych nakładów

Podczas rewitalizacji starej zabytkowej kamienicy bardzo ważne są wymagania konserwatora zabytków. Firmy prowadzące rewitalizację wiekowych kamienic nie mogą znacząco zmieniać ich wyglądu oraz przeznaczenia. W przeciwnym razie organ sprawujący nadzór nad budynkiem może wymierzyć deweloperowi dotkliwą karę. Warto pamiętać, że konserwatorzy zabytków oceniają również sposób odtworzenia wielu elementów wykończeniowych (np. posadzek i sztukaterii).

Z punktu widzenia inwestora, który chce odnawia kamienicę, z zachowaniem wszystkich jej elementów dekoracyjnych wewnątrz i na zewnątrz, bardzo istotne są także oczekiwania przyszłych lokatorów. Potencjalni klienci oczekują, że odnowiony budynek będzie zapewniał odpowiedni poziom komfortu. Na liście wymaganych udogodnień znajdują się m.in. nowoczesne alarmy, cichobieżne windy oraz systemy klimatyzacji. Wszystkie te rozwiązania trzeba zastosować bez ingerencji w architektoniczne walory budynku.

Przykładem udanego połączenia nowoczesności i historycznej architektury jest kamienica zlokalizowana przy ulicy Hożej 50. Firma Fenix Group nie ograniczyła się do starannego odnowienia secesyjnej fasady, klatek schodowych i mieszkań. Ten zabytkowy budynek z 1890 roku został poddany kompleksowej rewitalizacji. Jego mieszkańcy mogą również korzystać z nowoczesnych wind oraz dwupoziomowego parkingu podziemnego.

Andrzej Prajsnar

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

RynekPierwotny.pl
Dowiedz się więcej na temat: kamienice | kamienica | apartamenty i mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »