Właściciele mieszkań zapłacą kilkaset złotych. Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Z końcem kwietnia w życie wejdzie znowelizowana Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która, jak podkreśla resort rozwoju i technologii, ma na celu dopełnienie obowiązku przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej. Te są już obecnie obowiązkowe przy wynajmie lub sprzedaży domu czy mieszkania, jednak w praktyce notariusze tego nie egzekwują. Sytuacja może się zmienić. W dobie wysokich cen energii zapotrzebowanie na nie może wzrosnąć: kupujący czy najemca mogą zwracać większą uwagę na efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie - będą domagać się dokumentu. Jego przygotowanie kosztuje więcej, niż zakładał rząd.

  • Nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wejdzie w życie 28 kwietnia.
  • Nowe przepisy mają na celu dopełnienie obowiązku przekazywania świadectw przy zawieraniu umowy najmu lub kupna sprzedaży domu czy mieszkania.
  • Wydanie świadectwa w większych miastach kosztuje obecnie kilkaset złotych.
  • Zdaniem eksperta świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wpływać na wartość nieruchomości.

Pod koniec kwietnia w życie wejdą zmienione przepisy o charakterystyce energetycznej budynków. Dokument, który ją opisuje - świadectwo charakterystyki energetycznej - funkcjonuje już jako obowiązujący, jednak nowelizacja ustawy, jak informowało Interię Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma na celu "dopełnienie obowiązku przekazywania świadectw". A to obowiązkowe jest przy zawieraniu umowy najmu lub kupna-sprzedaży nieruchomości. 

Reklama

Świadectwo określa zapotrzebowanie na energię

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który określa zapotrzebowanie nieruchomości na energię związaną z użytkowaniem nieruchomości.

"Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię." - wyjaśniali Interii przedstawiciele resortu rozwoju i technologii.

Jak zauważa Anna Kowalczyk z firmy doradczej Lege Advisors nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków nakładać będzie obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego rodzaju nieruchomości: budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz lokali.

Każdy kto będzie chciał sprzedać lub wynająć nieruchomość będzie zobowiązany posiadać dokument z opracowaną charakterystyką energetyczną. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, pod warunkiem, że w budynku nie dokonano termomodernizacji czy modernizacji systemów ogrzewania - podkreśla Kowalczyk.

Eksperci w rozmowie z Interią podkreślali, że w praktyce przekazywanie świadectw przy sporządzaniu aktów notarialnych odbywa się rzadko, a notariusze sami mogą jedynie pouczyć strony o niedopełnieniu tego obowiązku pod karą grzywny. To, czy po zmianie przepisów będzie ona wymierzana w przypadku niedostarczenia dokumentu stoi pod znakiem zapytania. Nie ulega jednak wątpliwości, że w dobie rosnących cen energii kupujący czy najemca mogą zwracać coraz większą uwagę na to, ile energii potrzebuje dany budynek, a co za tym idzie - z jakim rzędem kosztów zużycia energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia będą musieli się mierzyć. 

Oznacza to, że potencjalni najemcy czy kupujący nieruchomość będą częściej wymagać od właścicieli przedłożenia dokumentu - a jego przygotowanie kosztuje. 

Kilkaset złotych za wydanie dokumentu

W Ocenie Skutków Regulacji nowelizowanej ustawy znaleźć możemy informację o szacunkowych kosztach sporządzania świadectwa. 

"Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli ok. 300 zł. Ostateczna cena zależy od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł." - czytamy.

Okazuje się jednak, że rządowe założenia nieco odbiegają od realiów rynkowych - a przynajmniej w większych miastach. W Warszawie przykładowe firmy oferują wydanie świadectwa dla mieszkania za kwotę w okolicach 500-600 zł, zaś dla domu jednorodzinnego około 700 zł. W przypadku Krakowa dla mieszkania cena wynosi mniej więcej od 250 zł, a dla domu jednorodzinnego - od 400 zł. W Gdańsku ceny dla mieszkań sięgają 600 zł, a dla domów - 700 zł. W Poznaniu czy Wrocławiu również trzeba przygotować się na kwoty kilkuset złotych, przekraczające rządowe założenia. 

Należy przy tym pamiętać, że nie każdy może wystawić ważny w świetle prawa dokument. Prawo do podpisywania się pod świadectwem charakterystyki energetycznej mają wyłącznie certyfikowane osoby, wpisane na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zmiana ustawy może przyczynić się do nadużyć i przygotowywania dokumentów przez nieuprawnionych przedstawicieli firm - kontrola uprawnień może więc uchronić przed negatywnymi konsekwencjami w przyszłości, jak przedłożenie fałszywego dokumentu u notariusza.

Świadectwa mogą wpłynąć na wartość nieruchomości

Nowelizacja Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wejdzie w życie 28 kwietnia.

Jak podkreślają eksperci świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wpływać na wartość sprzedawanej czy wynajmowanej nieruchomości. Im budynek jest bardziej efektywny pod kątem energii - czyli mniej jej traci - tym lepiej. A na to coraz częściej mogą zwracać uwagę kupujący rzeczoznawcy majątkowi. 

- Dla potencjalnych nabywców wiedza na temat zapotrzebowania nieruchomości na energię może stanowić jeden z bardziej istotnych czynników przemawiających za zakupem konkretnej nieruchomości. Zwłaszcza w czasach, gdy ceny energii biją rekordy. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nieruchomości wybudowanych w starszych technologiach, niespełniających obecnych norm budowalnych i wymagających prac termomodernizacyjnych - tłumaczy Katarzyna Młynarczyk z Lege Advisors.

Może się więc okazać, że w dobie wysokich rachunków za prąd do czynników decydujących o cenie nieruchomości, takich jak lokalizacja czy metraż dołączy właśnie charakterystyka energetyczna. Podstawowe informacje dotyczące zapotrzebowania na energię przez budynek mają być dostępne w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, do którego dostęp będzie powszechny. 

Paulina Błaziak

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadectwo charakterystyki energetycznej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »