Zakup nieruchomości - jaki zapłacisz podatek?

Obrót nieruchomościami został przez polskiego ustawodawcę obłożony obowiązkami podatkowymi. Część z nich obowiązany jest odprowadzić sprzedawca, a część nabywca.

Najważniejszym, ale też i najbardziej obciążającym obowiązkiem jest podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości uiszczany przez sprzedawcę. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), jednym ze źródeł przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W tym przypadku opodatkowaniu podlega co do zasady osiągnięty dochód (a nie przychód jak przed 2007 r.) - zaś stawka podatku wynosi 19% (art. 30e ust. 1 ustawy o PIT).

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że przestało obowiązywać zwolnienie z podatku dochodowego w postaci tzw. ulgi meldunkowej. Z ulgi meldunkowej nadal mogą skorzystać osoby, które nabyły nieruchomość w latach 2007-2008 i które przed sprzedaniem lokalu mieszkalnego były w nim zameldowane na stałe przez 12 miesięcy licząc wstecz od daty sprzedaży.

Podatek od czynności cywilnoprawnych kupionej nieruchomości

Na nabywcy spoczywa jedynie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej. Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC), podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży. Oznacza to, że od umowy kupna-sprzedaży domu czy mieszkania należy uiścić podatek, niezależnie czy mamy do czynienia z obrotem pierwotnym czy wtórnym.

Obowiązek zapłaty podatku na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o PCC ciąży na kupującym. Podatek wymierzany jest na podstawie art. 7 ust 1 pkt 1 ppkt a ww. ustawy i wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości. Wobec powyższego nie ma podstaw prawnych dla twierdzenia, że nabywca może płacić jakikolwiek podatek dochodowy. Ten podatek należy do obowiązków tylko i wyłącznie sprzedawcy, bowiem dla niego kwota sprzedaży stanowi dochód.

Gabriela Nowicka

prawnik, Auxilium S.A.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

Ergo
Dowiedz się więcej na temat: podatek | nieruchomości | zakup | nabywca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »