Zanim zaczniesz budować (cz. 1): Wybór terenu pod budowę domu

Wybór odpowiedniego miejsca na przyszły dom to jedna z najistotniejszych decyzji, które musi podjąć każdy inwestor.

Wybór terenu pod budowę domu

Indywidualne upodobania pozostają zwykle najważniejszym kryterium tego wyboru, jednak inne czynniki mogą być o wiele istotniejsze. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kawałka ziemi, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które w przyszłości mogą sprawić, że nawet najpiękniejsza działka nie będzie nadawała się pod budowę wymarzonego domu.

Daleko czy blisko?

Wielu inwestorów chce "uciec" z miasta - ci szukają miejsc położonych przynajmniej kilkadziesiąt kilometrów od dużego miasta. Inni wolą zdecydowanie mniejsze odległości - wszak trzeba dojechać do pracy - i wybierają tereny w obrębie dużych miast lub w ich najbliższej okolicy. Często też ważniejszy jest prestiż terenu niż jego położenie.

Reklama

Niezależnie jednak od usytuowania wybranej działki trzeba zwrócić uwagę na drogi dojazdowe, ich stan i dostępność.

Jaka okolica?

To chyba najistotniejsze kryterium wyboru działki. Sąsiedztwo dużej fabryki czy ruchliwej drogi przelotowej może bardzo uprzykrzyć życie. Dobrze jest także znaleźć okolicę ze szkołą, sklepem, pocztą itd., w terenie czystym, spokojnym, ale nie wyludnionym. Nie bez znaczenia jest jakość wody czy bliskość terenów zielonych (lasy, parki) albo stawów, jezior i rzek.

Jaki kształt działki?

Trzeba pamiętać, że kształt działki i jej usytuowanie względem stron świata to sprawy bardzo ważne. Na przykład na wąskiej działce uda się zrealizować bardzo niewiele projektów, natomiast skomplikowany kształt zmusi inwestora do postawienia kosztownego ogrodzenia. Należy też zadbać o to, żeby na działce możliwe było takie usytuowanie domu, aby ogród znalazł się od strony południowej lub zachodniej.

Jaki grunt?

Nie jest to bardzo istotne kryterium, ponieważ dom da się wybudować praktycznie na każdym gruncie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na przykład w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, nie uda się postawić domu podpiwniczonego, a na gruntach słabych trzeba będzie wybudować znacznie kosztowniejsze fundamenty. Warto jeszcze przed zakupem działki przeprowadzić badania geotechniczne, które określą nośność gruntu.

Działka pod projekt czy projekt pod działkę?

Ideałem oczywiście jest jednoczesne dobranie projektu i działki, zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Najczęściej inwestorzy wcześniej kupują działkę, a następnie wybierają projekt domu spośród tych, które da się na zakupionym gruncie wybudować. Jeśli działka ma kształt typowy, znalezienie odpowiedniego projektu nie jest trudne.

Zdarza się, że nim zakupimy działkę, mamy już projekt. Poszukiwanie odpowiedniego terenu pod realizację konkretnego projektu jest bardzo kłopotliwe i rzadko kończy się sukcesem.

Czytaj również:

Umowa z wykonawcą robót budowlanych

Jak wybrać dobry projekt domu?

Jak przekwalifikować działkę rolną na budowlaną?

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | budowa domu | tereny | inwestor | nieruchomości | porady | działka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »