Znów rekord na rynku magazynowym. W pół roku wynajęto 3,3 mln mkw. powierzchni

W pierwszej połowie 2021 roku popyt na magazyny wyniósł 3,3 mln mkw., czyli o aż 36 proc. więcej w porównaniu rok do roku. Największe transakcje dotyczą najemców z sektora e-commerce - wynika z danych CBRE. Wyróżnia się rynek poznański i katowicki, gdzie wynajmuje się najwięcej. Te same regiony są rekordowe pod względem liczby nowych obiektów. Poziom pustostanów spadł do rekordowo niskiego poziomu.

- Końcówka poprzedniego roku okazała się rekordowa dla rynku magazynowego. Popyt przełamał barierę 5 mln mkw. Jednak nic nie wskazuje, żeby rekordowy trend miał się zatrzymać. Otwarcie nowego roku okazało się znacznie lepsze niż można się było spodziewać. Motorem napędowym rynku logistycznego w Polsce pozostaje handel internetowy, który nie tylko odpowiada za największe transakcje najmu, ale też wyznacza trendy w tym sektorze. Już teraz widzimy, że popyt na nieruchomości starsze i o gorszym standardzie będzie maleć, z powodu łatwości w dostarczeniu nowoczesnych obiektów i preferencji klientów, którzy chcą budynków z uwzględnieniem "zielonych" rozwiązań - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Reklama

Historyczne półrocze dla magazynów

Najwięcej magazynów wynajęto w regionach Poznania i Katowic. W województwie wielkopolskim podpisane zostały umowy na ponad 600 tys. mkw., co oznacza skokowy wzrost, o 130 proc. rok do roku. W przypadku województwa śląskiego wolumen był podobnie wysoki jak w Wielkopolsce i osiągnął 590 tys. mkw., co jest wynikiem o 44 proc. wyższym od tego sprzed roku.

Podpisywane są coraz większe umowy najmu, co jest trendem zauważalnym już od jakiegoś czasu. W pierwszej połowie 2021 roku podpisano 19 umów o wielkości powyżej 30 tys. mkw. każda. Największa transakcja to Panattoni BTS Poznań zawarta w pierwszym kwartale na 109 tys. mkw. z DHL. Natomiast w drugim kwartale odnotowano dwie umowy na ponad 82 tys. mkw. w P3 Poznań i Panattoni BTS Gorzyczki. Obie podpisano z najemcami z sektora e-commerce.

Wynajmuje się tak samo dużo jak buduje

W połowie 2021 roku poziom powierzchni magazynowej w budowie wyniósł ponad 3,1 mln mkw. - to wynik dotąd niespotykany. Dwa najbardziej aktywne regiony, czyli Katowice oraz Poznań, stanowią jedną trzecią tej powierzchni, czyli w sumie 1,1 mln mkw. Tylko 30 proc. powierzchni w budowie jest niezabezpieczone umowami najmu. Największe  inwestycje znajdują się w województwie lubuskim. To Panattoni BTS Świebodzin (203,5 tys. mkw.) oraz Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.).

- Zeszłoroczna ostrożność deweloperów w analogicznym okresie spowodowana pandemią, która objawiała się wolumenem powierzchni w budowie o 40 proc. niższym  od obecnego, zdecydowanie minęła. Potwierdza to fakt, że ponad 1 mln mkw. nowych magazynów ruszyło z budową właśnie w drugim kwartale tego roku. Stopa pustostanów jest bardzo niska i wynosi 5,7 proc. gdy rok temu była o 1 pp. wyższa. To oznacza, że powierzchnie aktualnie budowane i niewynajęte, po dostarczeniu do użytkowania, będą wchłaniane stosunkowo szybko - komentuje Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Czynsze z lekką zmianą w mieście

Czynsze umowne za powierzchnię magazynową po drugim kwartale nie zmieniły się w Polsce regionalnej i wynosiły 2,7-3,9 euro za mkw. za miesiąc, natomiast w Warszawie lekko wzrosły ze względu na rosnący popyt na lokalizacje miejskie do 4,2-5,5 euro za mkw. za miesiąc. Poziomy zachęt i standardowe okresy najmu nie uległy zmianie.

Oprac. WSz

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: magazyny | logistyka | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »