Ceny na rynku pierwotnym i wtórnym będą spadać

Nadal trwa długookresowy trend spadku cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP. NBP ocenia, że sytuacja większości firm deweloperskich wydaje się być stabilna ze względu na dywersyfikację działalności i niski poziom zadłużenia.

Zdaniem autorów raportu, spadek liczby mieszkań będących w budowie w niewielkim zakresie przekłada się na nadmiar mieszkań na rynku.

"Nadal oznacza to ponad dwukrotność rocznej sprzedaży mieszkań. Jak dotychczas sytuacja ta wymuszała obniżki cen transakcyjnych mieszkań na wszystkich lokalnych rynkach. Również ceny ofertowe nowo wystawianych kontraktów na rynek (oczekiwania deweloperskie) oraz ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym ulegały dalszym spadkom.

Obserwujemy w dalszym ciągu długookresowy spadkowy trend cen transakcyjnych oraz ofertowych na największych rynkach. Spadki cen na rynku pierwotnym przełożyły się też na obniżenie cen na rynku wtórnym, ze względu na silną zależność obu rynków" - napisano w komentarzu do raportu.

Reklama

" (...) dalszy niewielki spadek cen mieszkań na największych rynkach (ofertowych i transakcyjnych na rynkach pierwotnym i wtórnym) przy spadającej dostępności kredytów mieszkaniowych pozwolił na utrzymanie popytu i sprzedaży mieszkań na rynkach pierwotnych na dotychczasowym poziomie" - dodano.

Analitycy NBP oceniają, że obecnie rynek zaczyna powoli wracać do stanu zbliżonego do równowagi, tj. takiego kiedy w ofercie w 6 miastach będzie ok. 30 tys. kontraktów na budowę mieszkań, czyli nie więcej niż równoważność rocznej sprzedaży.

Z raportu wynika, że skumulowane marże zysku na nowo rozpoczynanych projektach deweloperskich zmniejszyły się, a spadek cen mieszkań zaczyna być odczuwalny dla sektora deweloperskiego.

"(...) sytuacja większości firm deweloperskich wydaje się być stabilna ze względu na dywersyfikację działalności i relatywnie niski poziom zadłużenia, jednak obecna sytuacja w sektorze oraz ogólne spowolnienie gospodarcze będą generować dla nich problemy, tj. spadek rentowności, a nawet straty i upadłości najsłabszych" - dodano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: spadek | spadek cen | ceny | spadki | mieszkanie | sytuacja | ceny mieszkań | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »