Reklama

500 plus i inne programy socjalne to zwrot odprowadzanych wcześniej podatków

Rozszerzenie programu 500 plus na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziny, jest największą obniżką opodatkowania w Polsce, jaka miała miejsce od 1989 roku. Konstrukcja ryczałtowego zwrotu podatku na każde dziecko prowadzi właśnie do finalnej obniżki.

Bardziej dotkliwy niż 18-proc. podatek dochodowy jest dla rodzin podatek VAT w wysokości 23 proc. Płacą go przez wydatki na swoje dzieci i w ten sposób finansują sobie program 500 plus. Warto dostrzec, że obecnie nie ma on charakteru socjalnego, ale jest planem obniżenia opodatkowania.

Rząd nigdy nie daje obywatelom pieniędzy, a jedynie je zwraca w różnych świadczeniach, po drodze finansując rozbudowaną biurokrację - która pochłania część tych środków. Tymczasem polscy przedsiębiorcy ponoszą coraz większe koszty wynikające ze skomplikowanego systemu podatkowego, który dotyka nawet mikrofirmy.

Reklama

- Póki co należy patrzeć na te transfery nie jak na dobrodziejstwo - ale zwrot tego, co zostało wcześniej obywatelom odebrane - powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

- Jeżeli program jest powszechny i nie ma kryterium dochodowego - czy jest to 500 plus, wyprawka dla dzieci, czy też jednakowa ryczałtowa kwota niezależnie od pobieranej emerytury - oznacza to, że stanowi jedynie zwrot podatku w ustalonej przez rząd wysokości. Dlatego zapłacone wcześniej przez obywateli podatki wróciły w postaci programów socjalnych. Realnie były to więc zwroty odprowadzanych wcześniej świadczeń - powiedział ekspert.

- Jeżeli nie dojdzie do podobnego działania rządu w stosunku do przedsiębiorców, w pewnych momencie gospodarka nie wygeneruje wystarczająco dużo nadwyżek, aby część z nich inwestować w przyszłość - w tym zwroty opodatkowania. Można finansować je przez zwiększanie zadłużenia, jednak to tylko krótkotrwałe rozwiązanie. Wprowadza element dużej niepewności jeśli chodzi o stan finansów publicznych. Tym samym pojawia się zagrożenie atakami spekulacyjnymi na złotego - co może doprowadzić do poważnych zaburzeń wewnątrz kraju. Jeśli przedsiębiorcy nie będą mieli takich samych praw do obniżenia opodatkowania, zwłaszcza w kwestii pracy - co jest najbardziej dotkliwe - nie zostanie osiągnięty trwały sukces. Polega on na ryczałtowym zwrocie podatków coraz większym grupom obywateli. Dopisywane są do nich kolejne i staje się to powszechnym zjawiskiem - dodał Sadowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »