Aby wyjść z kryzysu, powinniśmy podwyższać podatki dochodowe?

Sytuacja finansów publicznych w Polsce, ale też i na świecie uległa znacznemu pogorszeniu. W wielu krajach trwa dyskusja, czy podnosić podatki dochodowe. Lepszym rozwiązaniem są podatki majątkowe, a do tych należy podatek katastralny.

- Podatek dochodowy jest karą za podjęcie aktywności gospodarczej. Za to, że przyczyniamy się poprzez pracę do wzrostu gospodarczego - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Moim zdaniem jest to jeden z gorszych podatków.

Banki centralne wspomogły rządy w finansowaniu rosnących deficytów. Za drukowanie pieniędzy trzeba będzie jednak zapłacić. Poprzez podatki i obniżanie wydatków budżetowych.

- Podatek dochodowy jest najbardziej niekorzystny dla osób najmniej zarabiających - wyjaśnia ekspert XTB. - Zamiast zwiększać wydatki socjalne, powinniśmy zwiększać szanse tych osób poprzez obniżanie podatku dochodowego. Natomiast osoby bardzo zamożne możemy opodatkować dodatkowo na inny sposób niż podnoszenie podatku dochodowego.

Reklama

Takim sposobem byłoby wprowadzenie podatków majątkowych i akcyzy. Bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem jest podatek katastralny.

- Podatek katastralny nie powinien dotyczyć na przykład wielodzietnej rodziny na wsi, która ma duży dom - dodaje P.Kwiecień.

- Co innego, gdy chodzi o inwestora indywidualnego, który ma dwadzieścia mieszkań na wynajem, zwłaszcza że dochody z najmu są przecież bardzo nisko opodatkowane.

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program
marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »