Amortyzacja środków trwałych czasowo nieużywanych

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie rozstrzygają jednoznacznie kwestii, czy w przypadku czasowego nieużywania środków trwałych wpisanych do ewidencji podatnik zachowuje prawa do zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych środków. Odpowiedzi na to pytanie dostarczają organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie rozstrzygają jednoznacznie kwestii, czy w przypadku czasowego nieużywania środków trwałych wpisanych do ewidencji podatnik zachowuje prawa do zaliczania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych środków. Odpowiedzi na to pytanie dostarczają organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego.

Podobną wątpliwość, na korzyść podatnika rozstrzygnął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 lipca 2009 (sygn. IPPB5/423-245/09-3/MB).

W stanie faktycznym będącym podstawą dla wydania przywołanej interpretacji Wnioskodawca (dostawca produktów i usług dla przemysłu rolno - spożywczego) zakupił w przeszłości wytwórnie pasz posiadające własne bocznice kolejowe, jak również wybudował bocznice kolejowe w nowych wytwórniach. Spółka obecnie korzysta z transportu kołowego, a bocznice kolejowe czasowo nie są używane. Ww. bocznice kolejowe są kompletne, zdatne do użytku w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności oraz znajdują się w ewidencji środków trwałych. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w opisanej powyżej sytuacji będzie przysługiwało prawo do dokonywana ich amortyzacji oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tych bocznic.

Reklama

Wnioskodawca stanął na stanowisku, w pełni podzielonym przez organ podatkowy, że okresowy brak wykorzystania danego środka trwałego w przypadku dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, w której środek ten był wykorzystywany, nie powoduje utraty prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od tego środka, stanowiących koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 6 updop.

Podatnik odwołał się do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej: updop), który określa, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 updop. Kosztami uzyskania przychodów mogą być m.in., stosownie do art. 15 ust. 6 updop, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne).

Przedstawiając swój pogląd podatnik wskazał także na treść z art. 16a ust. 1 updop, zgodnie z którym amortyzacji, podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Z kolei na podstawie art. 16c pkt 5 updop amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane. Zdaniem Wnioskodawcy, treść art. 16c pkt 5 updop wskazuje, że amortyzacji podatkowej nie podlega tylko składnik majątku, który nie jest używany na skutek zaprzestania działalności, w której był on wykorzystywany.

Podsumowując, z analizy przepisów updop jednoznacznie wynika, że nie ma obowiązku zaprzestania amortyzacji środków trwałych w przypadku czasowego niewykorzystywania ich w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma również podstawy prawnej w updop do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych od takiego środka trwałego z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym Wnioskodawca, a za nim organ podatkowy stwierdził, że jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nieużywanych czasowo bocznic kolejowych, a odpisy te są kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 updop.

Marcin Parulski

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: podatnik | używana | kolejowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »