Reklama

Buda o Polskim Ładzie: Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i zmiany w składce zdrowotnej wejdą od 2022 r.

Kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i zmiany w składce zdrowotnej to m.in. elementy Polskiego Ładu, które wejdą w życie od 2022 r. - zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Buda w Programie 1 Polskiego Radia pytany był o to, które elementy programu Polski Ład wejdą w życie od nowego roku. 

Jako pierwszy wymienił kwotę wolną od podatku w wysokości do 30 tys. zł. 

- 18 mln Polaków skorzysta z tej zmiany, nie będzie im się naliczał podatek od 1 stycznia. To cały szereg zmian, które są planowane, które są wykonalne bardzo szybko - mówił Buda, zapowiadając kolejne prace nad wdrożeniem programu Polskiego Ładu. Wiceminister ocenił, że wprowadzane od przyszłego roku będą te elementy programu, które "będą możliwe z punktu widzenia przygotowania aktów prawnych", jak np. "dopłaty do paliwa rolniczego".

Reklama

Pytany o to, czy od 1 stycznia 2022 r. wejdzie "składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy mają własne firmy", Buda powiedział: - Tak, bo to jest też element parapodatkowy, obciążeniowy, publiczny i też dobrze, jak wchodzi z początkiem roku. To jest pewnego rodzaju cały system zmian podatkowo-daninowych, zatem to dobrze, że wejdzie w jednym czasie. Będzie przejrzyste: co było, co jest, ile osób z tego skorzysta.

Buda przypomniał, iż na prace legislacyjne w Polskim Ładzie wyznaczono okres 100 dni. - To taki zadaniowy czas, będziemy się tego trzymali - stwierdził.

Odpowiadając na pytanie o realizację programu dopłat do mieszkań dla młodych od nowego roku, Buda powiedział, że "chcielibyśmy, aby te dopłaty również się pojawiły" i wskazał, że 2020 r. był rekordowy pod kątem budowy mieszkań - powstało ich 220 tys. - Widzimy, że jest popyt na te mieszkania, ale widzimy też, że młode rodziny mają problem z uzyskaniem wkładu własnego, stąd pomysł żeby Bank Gospodarstwa Krajowego to gwarantował - mówił wiceminister.

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »