CIT: Termin rocznego rozliczenia podatku będzie wydłużony do 30 czerwca?

Jak poinformował resort finansów (w projekcie rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji), termin złożenia zeznania i zapłaty podatku dla podatników CIT ma zostać wydłużony do 30 czerwca 2023 r.

Ważny termin dla podatników CIT wydłużony do czerwca

Obecnie podatnicy CIT mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

W uzasadnieniu wskazano, że zmiana znajdzie zastosowanie do wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. Będą oni mieli wydłużony termin złożenia zeznania i zapłaty podatku.

W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek, przedłużeniu będzie podlegać termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu.

Ponadto, przedłużeniem terminu zostaną objęci podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 marca 2023 r.

Reklama


Jak podkreślono, planowane zmiany wynikają z "dynamicznie zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, jak również wystąpienia na krajowym rynku negatywnych zjawisk gospodarczych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi". Mają ułatwić wywiązywanie się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Zaznaczono, że projekt uwzględnia postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych.

Zaproponowano, by rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.



PAP
Dowiedz się więcej na temat: CIT | podatek CIT | zeznanie podatkowe | podatek ryczałtowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »