Reklama

Coraz więcej chętnych na 1 proc. podatku

Przed rozliczeniem sprawdźmy wykaz uprawnionych. Sporo organizacji nie składa bowiem sprawozdań i fiskus nie przekaże im odliczenia z naszego PIT - ostrzega "Rzeczpospolita".

Każda osoba sporządzająca samodzielnie zeznanie roczne może podzielić się podatkiem z potrzebującymi. Wybór jest coraz większy. W wykazie organizacji pożytku publicznego prowadzonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej figuruje już ponad 7000 podmiotów. Byłoby ich jeszcze więcej, ale nie wszystkie organizacje ujawniły swoje sprawozdania: finansowe i merytoryczne z działalności.

Reklama

- Do przekazania lub opublikowania w bazie sprawozdań zobowiązanych było 8198 organizacji. 1184 podmioty nie dopełniły tego obowiązku i nie znalazły się w wykazie uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - mówi Krzysztof Więckiewicz, dyrektor w Departamencie Pożytku Publicznego w MPiPS.

Co się stanie, jeśli w zeznaniu rocznym wpiszemy organizację, której nie ma w wykazie? - Urząd po prostu nie przekaże 1 proc. - mówi Filip Siwek, doradca podatkowy w kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski. -Może oczywiście wezwać podatnika do korekty rozliczenia, trudno jednak na to liczyć, gdyż nie ma takiego obowiązku - dodaje ekspert.

Aby podzielić się podatkiem, należy tylko wpisać w zeznaniu rocznym numer KRS wybranej organizacji. Wyliczamy też kwotę 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Samym przelewem zajmie się urząd skarbowy. - Przed wyborem organizacji warto przejrzeć jej sprawozdania, aby się zorientować, na co wydaje pieniądze - radzi Tomasz Schimanek.

Dowiedz się więcej na temat: 1 procent | PIT 2011

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »