Reklama

Część pieniędzy z 1 proc. już na kontach OPP

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów na konta organizacji pożytku publicznego wpłynęły już pierwsze pieniądze w ramach akcji 1 proc. Do końca maja wszystkie urzędy skarbowe przekażą na rachunki organizacji pożytku publicznego w sumie 6 866 832 zł zadeklarowanych przez podatników w zeznaniach PIT-28. Kolejne sumy z pozostałych zeznań, czyli z PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 będą przekazywane sukcesywnie w lipcu i sierpniu.

Podatnicy mogą wskazać odbiorcę 1 proc. jeszcze przez dwa miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania, a to po to, żeby zapewnić większą ilość pieniędzy dla działalności organizacji pożytku publicznego. Dlatego właśnie urzędy skarbowe czekają na ewentualne korekty do końca czerwca, by od 1 lipca przelewać pieniądze.

Polacy od 2004 r. mogą decydować o tym, gdzie trafi 1 proc. ich podatku. Na początku procedura ta była wyjątkowo skomplikowana i nieprzyjazna. Należało samodzielnie wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a - w przypadku podatników czekających na zwrot podatku z urzędu skarbowego - czekać także na zwrot 1 proc. podatku. Przekładało się to na wielkość kwoty wpłat na konta OPP.

Reklama

Dla przykładu, w ramach zeznań za 2003 r. do organizacji trzeciego sektora wpłynęło zaledwie 10 365 000 zł. Suma ta jednak co roku powiększała się, choć odsetek uprawnionych korzystających z opisywanej możliwości nadal był niewielki. W kolejnych latach było to odpowiednio: za 2004 - 41,6 mln zł, za 2005 - 62,3 mln zł, za 2006 - 105,4 mln zł.

Od 2008 r. przekazywaniem pieniędzy zajmuje się naczelnik urzędu skarbowego (wtedy też organizacje otrzymały po raz pierwszy rekordową kwotę ponad 290 mln zł). Obecnie wystarczy tylko wpisać w zeznaniu nazwę organizacji, jej numer KRS i kwotę do przekazania. W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od polskich podatników blisko 380 mln zł.

Jarosław Włoch

aplikant radcowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »