Do kiedy PIT? Jeśli przekroczysz termin, możesz mieć problem

Złożenie deklaracji PIT w odpowiednim terminie to obowiązek każdego podatnika, którego obejmuje konieczność opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nierozliczenie się ze skarbówką we właściwym czasie może przynieść dość nieprzyjemne konsekwencje. Do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową? Odpowiadamy.

Złożenie deklaracji PIT – do kiedy to zrobić i o czym pamiętać?

Jak co roku, podatnicy muszą złożyć deklarację PIT. Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób, które uzyskały opodatkowany przychód. W tym celu należy złożyć odpowiedni formularz. Najczęściej składanym jest PIT-37 – rzeczony rodzaj deklaracji jest wybierany przez osoby pobierające emeryturę bądź przychód z tytułu pracy, umowy zlecenie lub o dzieło.

Do kiedy należy złożyć deklarację PIT? Aktualnie obowiązuje jednakowy termin dla najpopularniejszych rodzajów deklaracji (m.in. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38). Ze skarbówką należy rozliczyć się do 30 kwietnia 2024 roku. Warto upewnić się co do tego, czy wybrało się odpowiedni formularz – inny dokument będą składać przedsiębiorcy, a inny pracownicy.

Reklama

Jak złożyć deklarację PIT?

Deklarację podatkową PIT składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Można to zrobić bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem internetu. W przypadku tej drugiej opcji należy wejść na stronę "e-Urząd Skarbowy", na której można skorzystać z usługi "Twój e-PIT". Usługa jest dostępna w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku

Oprócz wygody dodatkową zaletą wysłania deklaracji PIT online jest możliwość uzyskania szybszego zwrotu podatku. W przypadku składania PIT-a drogą tradycyjną, czas oczekiwania może wynieść nawet 3 miesiące. Złożenie e-deklaracji skraca ten czas do 45 dni, a w niektórych przypadkach (gdy kwota zwrotu nie przekracza 5 tys. zł) nawet do 6-7 dni.  

Co grozi za niezłożenie deklaracji PIT w terminie?

Niezłożenie deklaracji PIT w wymaganym terminie to ryzyko poniesienia odpowiedzialności karno-skarbowej. Mowa tu o karze finansowej, której wysokość zależy od kwoty zaległości podatkowej. Grzywna może wynosić do 720 stawek dziennych (stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 części minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także nie może przekraczać jej 400-krotności). W skrajnych przypadkach podatnikom uchylającym się od obowiązku podatkowego grozi również kara pozbawienia wolności.

Osoby, które z pewnych względów nie złożyły we właściwym terminie deklaracji podatkowej, mogą zgłosić tak zwany "czynny żal". Jest to pismo z przyznaniem się do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Należy zawrzeć w nim powody, przez które taka sytuacja miała miejsce. Istotne jest również uregulowanie zaległych podatków wraz z odsetkami. Składając "czynny żal" można uniknąć konsekwencji karno-skarbowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | Urząd skarbowy | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »