PIT za 2023 rok. Jak i od kiedy można rozliczyć go przez internet?

Już od 15 lutego 2024 każdy podatnik będzie mógł skorzystać z usługi Twój e-PIT. Logowanie do niej odbywa się przez platformę podatki.gov.pl. Kiedy lepiej rozliczyć PIT z pomocą e-Urzędu Skarbowego, a kiedy lepiej samodzielnie wypełnić swój PIT?

Twój e-PIT - co to takiego?

Twój e-PIT to usługa, w ramach której każdy podatnik może rozliczyć swój PIT online, nie dokonując żadnych obliczeń.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie przygotowuje za podatników roczne zeznania podatkowe na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38.

Podatnik logując się na swoje konto nie musi posiadać żadnych dokumentów do rozliczenia, ani wypełniać formularzy. Wszystkie niezbędne do złożenia zeznania dane są już wprowadzone przez KAS.

Reklama

Możliwe jest dokonanie korekt w zakresie wprowadzonych automatycznie danych. Po sprawdzeniu całości, należy zatwierdzić zeznanie i tym samym można złożyć PIT wygodnie, bez wychodzenia z domu i żmudnych obliczeń. A przecież dla wielu osób właśnie konieczność dokonywania tych obliczeń i wypełniania formularzy jest powodem odwlekania wypełniania zeznania.

Czy e-PIT jest dla wszystkich?

Wszyscy podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z usługi e-PIT, ale nie wszyscy na tym zyskają. Dodatkowo od tego roku, także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz uzyskujące przychody z działów specjalnych produkcji rolnej będą mogły rozliczyć ubiegłoroczny podatek za pomocą usługi Twój e-PIT. Taką możliwość zyska niemal 4 mln podatników. Więcej o zmianach pisaliśmy w tym artykule

Automatycznie uzupełniony danymi PIT nie zawiera ulg podatkowych, które mogą nam przysługiwać. Więc nim klikniemy “zatwierdź", najlepiej jest sprawdzić, czy przypadkiem nie spełniamy warunków koniecznych do otrzymania ulgi dla rodzin wielodzietnych, emerytów czy ulgi na powrót oraz czy nie chcemy odliczyć od podatku wydatków poniesionych na internet czy rehabilitację. Popularną ulgą, często wykorzystywaną przez Polaków, a na pewno nie uwzględnianą “z automatu" przez KAS, jest również ulga termomodernizacyjna

Automatycznie wypełniany PIT nie zawiera również uzupełnionej rubryki pozwalającej przekazać 1,5 proc. swojego podatku na Organizację Pożytku Publicznego.

Zatem na pewno usługa Twój e-PIT jest korzystna, ale najwięcej na niej skorzystamy, jeśli jednak połączymy siły z automatem i wprowadzimy swoje poprawki.

Zdecydowanym plusem usługi e-PIT jest fakt, że jeśli z różnych przyczyn zapomnimy o konieczności złożenia zeznania rocznego przed 30 kwietnia 2024 roku, z dniem następnym zostanie on uznany za złożony - w formie automatycznie wypełnionej. Jeśli więc rozliczamy się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 i nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie dokonując żadnej aktywności dopełnimy obowiązku podatkowego.

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Przede wszystkim należy zalogować się na platformie podatki.gov.pl. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub Bankowości Elektronicznej. Można także wykorzystać do logowania aplikację mObywatel lub podać dane autoryzacyjne. W tym ostatnim przypadku będziemy potrzebowali wpisać swój numer PESEL oraz dodatkową informację, czyli kwotę przychodu za rok ubiegły.

Korzystanie z usługi jest intuicyjne i nie powinno nastręczać problemów. Jeśli jednak chcemy wprowadzić dodatkowe ulgi, a mamy pytania z tym związane, lepiej zainteresować się tematem jeszcze w lutym lub w marcu, aby mieć duży zapas czasu na ewentualne uzupełnienie dokumentacji niezbędnej do otrzymania ulgi.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | e-podatki | PIT | e-PIT | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »