Duże problemy systemu e-Faktur
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się od 1 stycznia 2022 r. wysyłać elektroniczne faktury ustrukturyzowane za pomocą ministerialnego systemu informatycznego, tracą czas i nerwy.
Poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że zdaniem ekspertów Krajowy System e-Faktur, który umożliwia elektronicznie wysyłanie faktur, jest pełen błędów.
"Jest też ciągle dopracowywany przez resort finansów, ale użytkownicy nie otrzymują na ten temat klarownych informacji. Dla części firm to niebezpieczne. Możliwe jest bowiem kilkukrotne wysłanie tej samej faktury, co po potencjalnym uznaniu wszystkich takich dokumentów za prawidłowe mogłoby skutkować problemami podatkowymi" - zaznacza dziennik.
Według cytowanych przez gazetę ekspertów, Krajowy System e-Faktur (KSeF) w wersji udostępnionej przedsiębiorcom nie spełnia definicji produktu informatycznego gotowego do udostępnienia dla użytkowników.
"Wydaje się, że jakiś element KSeF został źle skonfigurowany bądź błędnie oszacowany i w konsekwencji system nie wytrzymał natężenia ruchu. Teraz jest minimalnie lepiej, ale nadal trudno uznać, że działa on prawidłowo" - powiedział "DGP" architekt rozwiązań IT i programista Adrian Lapierre.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Ekspert zwrócił uwagę, że resort finansów nie reaguje na zgłoszenia błędów w systemie. Najgorzej było - według niego - w ubiegły poniedziałek i wtorek, gdy praktycznie co drugie zapytanie w systemie powodowało jego błędy wewnętrzne lub kończyło się komunikatem o niedostępności KSeF.