Reklama

Ekspert radzi: Uważaj na darmowe programy PIT

W internecie jest wiele programów do rozliczeń rocznych PIT, w których przekazujemy 1 proc. PIT na z góry ustaloną w programie organizację pożytku publicznego. Czy takie działanie producentów programów jest zgodne z prawem? Każdy podatnik powinien mieć chyba wybór zgodnie z ustawą?

Pobierz za darmo program PIT 2011

Reklama

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy: Producenci programu działają zgodnie z prawem. Nikt nie zmusza podatnika do korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania, może wypełnić formularz ręcznie lub skorzystać z programu Ministerstwa Finansów.

Aby wyrazić swoją wolę wystarczy jednak po wydrukowaniu deklaracji przekreślić na niej pola dotyczące jednego procenta, np. nr KRS czy szczegółowy cel 1 proc. (wyraźnie przekreślić, a nie zamazywać tekstu całkowicie), potem trzeba napisać obok każdego skreślenia dzisiejszą datę oraz umieścić parafkę. Obok należy napisać to, co chcemy, aby było w deklaracji - czyli na przykład nr KRS innej organizacji pożytku publicznego.

Niestety, jeżeli wysyłamy edeklarację z programu PITy roczne, to nie da się już nic zmienić, edeklaracja zostanie wysłana do fiskusa dokładnie tak, jak wypełnił to na sztywno program.

Warto też przyjrzeć się jeszcze licencji (umowie licencyjnej) na program, czy przypadkiem korzystanie z programu bezpłatne nie jest uwarunkowane przekazaniem 1 proc.

A na zakończenie dodam, ze warto też docenić organizację pożytku publicznego, która w trosce o słuszną sprawę udostępnia nam bezpłatnie swój program - może zatem warto przekazać jej swój 1 proc.

Czytaj również:

Tę ulgę odliczysz nawet bez faktur

Jak odliczyć darowiznę dla ojca Rydzyka?

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak odliczyć darowiznę na Kościół?

Czy można skorzystać z podwójnej ulgi prorodzinnej?

Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT?

Kiedy ujawnić dochody z zagranicy?

Jak odliczyć całą ulgę na dziecko?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »