Fiskus będzie skuteczniej ściągać należności
Resort finansów chce skuteczniej ściągać należności budżetu i finansów. Ma to ułatwić przygotowywana nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. MF przewiduje m.in. przyspieszenie dochodzenia zobowiązań z majątku wspólnego małżonków.
Założenia do projektu ministerstwo opublikowało na swojej stronie internetowej.
- Celem projektu jest poprawa efektywności postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających m.in. poprzez likwidację barier prawnych w sprawnym i skutecznym zabezpieczaniu oraz dochodzeniu należności budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego - napisano w dokumencie.
Według resortu zmiany zwiększą efektywność egzekucji, co będzie prowadzić z kolei do wzrostu dochodów budżetowych.
Ministerstwo uznało, że szczególnie istotne jest usprawnienie i przyspieszenie dochodzenia pieniędzy z majątku wspólnego małżonków oraz tzw. dłużników rzeczowych (właścicieli nieruchomości obciążonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym).
Resort proponuje także, by organy egzekucyjne (np. naczelnicy urzędów skarbowych) mogły wydawać kolejne tytuły wykonawcze, mające moc prawną równą oryginałowi tytułu wykonawczego. Zmiana zapobiegnie zarzutom, że egzekucja prowadzona jest na podstawie kopii tytułu wykonawczego sporządzonej bez podstawy prawnej. MF zaznacza ponadto, że wobec obecnych przepisów regulujących te kwestie formułowane są zastrzeżenia dotyczące ich zgodności z konstytucją.
MF przygotowuje także przepisy, zgodnie z którymi doręczenie wezwania do zapłaty w ramach egzekucji z pieniędzy, byłoby przesłanką do przerwania biegu terminu przedawnienia. Poszerzony ma być też zakres dokonywania zabezpieczeń należności publicznoprawnych.
Zdaniem adwokata ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Rafała Mikulskiego, projektowana zmiana jest spowodowana "niedociągnięciami praktycznymi" obecnych regulacji. Mikulski zwrócił uwagę, że aktualna ustawa jest bardzo stara i była wielokrotnie nowelizowana.
- Te niedociągnięcia utrudniają Skarbowi Państwa dochodzenie należności. MF chce poprawić skuteczność egzekucji, zmniejszyć liczbę sztuczek formalnych, które prowadzą do utrudniania postępowania, przedłużania go i przedawniania zobowiązań - powiedział adwokat. Dodał, że zmiany dotyczą "drobiazgów formalnych, które jednak wymagały posprzątania".
Mikulski zwrócił uwagę, że projekt ma dostosować także polskie regulacje do dyrektywy unijnej. Chodzi o wzajemną pomoc przy dochodzeniu należności pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym międzynarodowym i pomoc w odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących niektórych ceł.